SuperBiz wiadomości Bunt samorządów? Łączą siły, bo rząd ignoruje ich opinie

Bunt samorządów? Łączą siły, bo rząd ignoruje ich opinie

08.08.2016, godz. 16:17
MAPA POLSKI.
foto: SHUTTERSTOCK

Przedstawiciele pięciu organizacji zrzeszających  samorządy z całej Polski podpisali porozumienie, którego celem jest „przeciwdziałanie metodom, które zmierzają do ponownej centralizacji państwa”. Samorządowcom nie podoba się, że ich opinie na temat reform wprowadzanych przez rząd są ignorowane. Tymczasem to właśnie na samorządach spocznie główny ciężar wprowadzania zapowiadanych zmian.

Porozumienie o współdziałaniu podpisali: Janusz Gromek – Członek Zarządu Związku Miast Polskich i Prezydent Kołobrzegu, Olgierd Geblewicz – Prezes Zarządu Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej i Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Ludwik Węgrzyn – Prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich i Starosta Powiatu Bochnia, Wojciech Długoborski – Prezes Zarządu Unii Miasteczek Polskich i zastępca burmistrza Gminy Chojna oraz Marek Olszewski – Prezes Zarządu Związku Gmin Wiejskich i Wójta Gminy Lubicz.

Zobacz także: Za reformę edukacji zapłacimy miliony. Samorządy już liczą koszty

– Deklaracja ma na celu wzmocnienie głosu samorządów różnych szczebli w rozmowach z rządem, gdyż to właśnie samorząd powinien być najważniejszym ogniwem w procesie dialogu – mówi Janusz Gromek, Członek Zarządu ZMP.

Jak czytamy na stronie ZMP, „samorządowcy chcą być partnerami rządu przy wprowadzaniu zmian prawnych, w szczególności tych, które dotyczą funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego oraz ich społeczności lokalnych”.

Samorządowcy przypominają, że budowana od 27 lat samorządność jest uznawana za jedno z największych osiągnięć polskiej transformacji. Ich zdaniem ostatnio obserwowane są tendencje do centralizacji państwa.

Czytaj również: Wywóz śmieci będzie droższy. Sejm wprowadził nowe przepisy

Porozumienie o współpracy podpisano podczas Konwentu Marszałków w Szczecinie, który odbył się 2-3 sierpnia br. Jednymi z najgorętszych tematów podejmowanych podczas spotkania były zapowiadane przez rząd zmiany w  systemie ochrony zdrowia i edukacji, a także nowelizacja prawa wodnego. Samorządowcy mają obawy, że ich głos przestaje się liczyć w dyskusji nad nowymi rozwiązaniami proponowanymi przez rząd.

Porozumienie podpisane podczas Konwentu zostanie teraz przekazane do formalnej akceptacji przez zarządy poszczególnych organizacji. Jego sygnatariusze zapowiadają podejmowanie wspólnych inicjatyw w celu ochrony dorobku samorządów.

Źródło: ZMP, oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: