SuperBiz wiadomości Burza wokół podatku od supermarketów

Burza wokół podatku od supermarketów

10.02.2016, godz. 12:51
jedzenie, zakupy
foto: EAST NEWS

Trwają prace nad ustawą o podatku detalicznym, która miała sprawić, by do budżetu państwa spływały pieniądze od dużych hipermarketów działających na terenie naszego kraju. Okazuje się jednak, że uderzy ona też w polskich kupców. Polscy handlowcy usilnie walczą o swoje biznesy.

Rząd pracuje nad opodatkowaniem handlu detalicznego. Kolejny projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej  skierowano do uzgodnień międzyresortowych.

Zobacz: Średnia pensja poszła w górę

- Małe niezależne sklepy, korzystające ze wspólnej marki handlowej i zrzeszone w ramach sieci handlowej mogą być obciążone podatkiem od sprzedaży detalicznej. Sytuacja ta negatywnie wpłynie na konkurencyjność na rynku oraz na kondycję polskich przedsiębiorców - poinformował w opinii do projektu ustawy o podatku detalicznym wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Wiele zastrzeżeń do nowych przepisów mają sami kupcy, którzy obawiają się, że doprowadzą one do plajty ich biznesów.

PiS w kampanii wyborczej zapowiadał podatek od supermarketów. Rząd szybko zabrał się za realizację swoich planów.

Pierwotnie podatkiem miały być objęte sklepy o powierzchni powyżej 250 mkw, ale rząd wycofał się z tego pomysłu. Objął nim za to wszystkich detalistów, łącznie z franczyzodawcami i podmiotami zagranicznymi (e-commerce). To nie spodobało się polskim kupcom, którzy podnieśli larum w tej sprawie.

Teraz wszystko wskazuje na to, że rząd pod wpływem nacisku społecznego być może znowu zmieni zapisy w ustawie o podatku detalicznym.

Dziś w Sejmie w tej sprawie spotyka się Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego. W spotkaniu ma wziąć udział premier Beata Szydło.

Przeczytaj: Prawie 300 mln zł na cyfryzację ZUS


Tymczasem na jutro kupcy zapowiadają protest przed Sejmem. W poniedziałek zorganizowali konsultacje, na które zaprosili przedstawicieli różnych ministerstw. Niestety, żaden z urzędników na spotkanie nie przyszedł.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: