SuperBiz wiadomości Byli pracownicy Praktikera walczą o odprawy i odszkodowania

Byli pracownicy Praktikera walczą o odprawy i odszkodowania

09.01.2017, godz. 13:38
Zwolnienia w Praktikerze
foto: SHUTTERSTOCK

Zwolnieni pracownicy zlikwidowanego sklepu Praktiker w Lublinie czekają na obiecane im odprawy i odszkodowania. Twierdzą, że firma zostawiła ich bez pieniędzy.

W Lublinie 11 grudnia zamknięto sklep Praktiker. Pracę straciło około 60 osób. Jak twierdzą zwolnieni pracownicy, wciąż nie dostali odpraw i odszkodowań od byłego już pracodawcy. Pieniądze z tego tytułu mieli otrzymać do końca minionego minionego roku. Jedna ze zwolnionych kasjerek przyznaje, że firma powinna jej wypłacić ok. 6 tys. zł. Teraz kobieta nie ma środków do życia.

Zobacz: Zmiany w 2017 roku. Co nowego w Prawie Pracy

Tymczasem firma Praktiker na zarzuty odpowiada następująco: wszyscy pracownicy firmy otrzymali wynagrodzenia za grudzień 2016 r. jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia. Także ci, których objęła redukcja zatrudnienia. Wszystkie inne świadczenia, w tym odprawy, będą regulowane - informacje dotyczące terminów ich wypłat będą znane po 10 stycznia 2017 r. Firma musi mieć na uwadze dobro wszystkich pracowników, zarówno tych, których objęła redukcja zatrudnienia, jak też tych, których praca pozwala na dalsze normalne funkcjonowanie spółki.

Zobacz: Skąd ten karnawał? [GALEIA]

Wszystko wskazuje  jednak na to, że zachowanie spółki nie jest zgodne z obowiązującym prawem. Dlaczego? Zgodnie z przepisami zwolnieni pracownicy powinni dostać odprawy razem z ostatnią wypłatą Jeśli tak się nie stało, to osoby, których były pracodawca zwleka z wypłatą odpraw mogą zgłosić sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy. Wówczas inspektor przeprowadza kontrolę, która wykazuje, czy zwłoka wynika z przyczyn finansowych. W przypadku, kiedy pracodawca zatrudnia przynajmniej jednego pracownika, inspektor może nakazać pracodawcy zapłatę.

Źródło: kurierlubelski.pl

tagi: praktiker
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: