SuperBiz wiadomości Były senator PO Józef P. zatrzymany przez CBA. Jaki ma majątek?

Były senator PO Józef P. zatrzymany przez CBA. Jaki ma majątek?

29.11.2016, godz. 15:30
CBA zatrzymało polityka związanego z PiS
foto: EAST NEWS

Z oświadczenia majątkowego, które senator Józef P. złożył na zakończenie poprzedniej kadencji Senatu wynika, że polityk miał m.in. dwa domy i działkę, oszczędności w euro i złotówkach, ale także dwa kredyty i dwie pożyczki. We wtorek (29.11.) został zatrzymany przez CBA, najprawdopodobniej w związku z podejrzeniem o korupcję.

Józef P. ma za sobą długą polityczną karierę. W latach 80. był jednym z liderów dolnośląskiej „Solidarności”. Razem z Władysławem Frasyniukiem tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego ukrył należące do związku pieniądze – 80 mln zł (po latach ujawniono, że przechowywał je metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz).

Po 1989 r. związany z różnymi partiami, m.in. Unią Pracy. W 2004 r. z ramienia Socjaldemokracji Polskiej dostał się do europarlamentu. W 2011 r. jako bezpartyjny kandydat z listy PO został senatorem. Startował również w wyborach parlamentarnych w 2015 r., ale nie dostał się do Senatu.

Zobacz także: Jaki majątek ukrywali prokuratorzy? Broń, duży fiat w garażu i tajemnicze kredyty

Z oświadczenia majątkowego, które Józef P. złożył na zakończenie kadencji (sierpień 2015 r.) wynika, że miał wtedy dwa domy. Jeden z 2006 r. o powierzchni ponad 236 m kw. i wartości 715 tys. zł, drugi – o powierzchni 105,5 m kw., którego wartość, wraz z gruntem to ok. 100 tys. zł. W 2015 r. otrzymał uposażenie w wysokości  uposażenie w wysokości ponad 69 tys. zł oraz dietę w kwocie ponad 17 tys. zł. Do jego kieszeni, za okres styczeń-lipiec 2015 r., trafiło również 3,2 tys. zł z tytułu wynajmu domu.

W rubryce, do której posłowie i senatorowie wpisują majątek ruchomy o wartości ponad 10 tys. zł Józef P. umieścił: renault fluence z 2008 r., meble, polisę ubezpieczeniową oraz książki.

Czytaj również: Ile jest warta stodoła ministra środowiska? [OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE]

Polityk posiadał także oszczędności – 200 tys. zł i 30 tys. euro. Z jego oświadczenia wynika jednak również, że miał on dwa kredyty: hipoteczny na dom zaciągnięty w 2006 r. na 20 lat (w kwocie 715 tys. zł), oraz inny, zaciągnięty na kwotę 80 tys. zł w 2010 r. Miał także do spłacenia pożyczkę zaciągniętą z kasy Senatu na kwotę 20 tys. zł. oraz „pożyczkę prywatną” w wysokości 5 tys. euro.

Przypomnijmy – CBA zatrzymało we Wtorek we Wrocławiu dziewięć osób, wśród nich był Józef P. oraz jego asystent Jarosław W.

Według nieoficjalnych informacji PAP wynika, że śledztwo, w wyniku którego doszło do zatrzymań   obejmowało okres, w którym P. był senatorem (lata 2011-15). Chodzić ma o pomoc i interwencje w załatwianiu spraw różnej wagi, np. przydziału lokalu komunalnego, ale też interwencji dotyczących zobowiązań firm. Kwoty łapówek, jakie przewijają się w sprawie sięgają od jednego do kilkudziesięciu tysięcy zł.

MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: