SuperBiz wiadomości Byli członkowie rządu SLD pod sąd za łapówki

Byli członkowie rządu SLD pod sąd za łapówki

18.05.2017, godz. 13:22
Sąd prawo
foto: SHUTTERSTOCK

Przed sądem stanie nie tylko były minister spraw wewnętrznych i administracji Krzysztof Janik z SLD oraz b. wiceminister finansów za czasów rządów Sojuszu Wiesław C. Wraz z kilkoma innymi osobami są oskarżeni za przyjmowanie łapówek od jednej z katowickich firm kooperującej z kopalniami. Nie przyznają się do winy.

Chodzi m.in. o byłego minister spraw wewnętrznych i administracji Krzysztof Janik (zgodził się na podawanie nazwiska) z SLD oraz byłego wiceminister finansów za czasów rządów Sojuszu Wiesława C. Informację o skierowaniu do sądu aktu oskarżenia przekazał w czwartek PAP rzecznik Prokuratury Regionalnej w Katowicach Ireneusz Kunert. Poza polityki lewicy na ławie oskarżonych zasiądą b. szefowie katowickiego aparatu skarbowego i przedsiębiorca, który miał wręczać łapówki.

Zobacz także: Rząd publikuje listę firm wyzyskujących pracowników

Zdaniem śledczych Janik miał przyjąć korzyści majątkowe w kwocie 140 tys. zł za pośrednictwo w skontaktowaniu przedstawicieli spółki z osobami pełniącymi funkcje publiczne w organach skarbowych, a Wiesław C. - 240 tys. zł w zamian za przychylność i gotowość podjęcia działań.

Sprawa dotyczy dostarczającej m.in. artykuły chemiczne dla kopalń katowickiej firmy, która przed laty miała poważne zaległości podatkowe. Śledztwo rozpoczęło się od zawiadomienia złożonego przez Andrzeja B. - współwłaściciela tej firmy. Według niego, spółka korumpowała urzędników, by mieć wpływ na kontrole skarbowe i uzyskać umorzenia zobowiązań podatkowych. Świadek zeznał, że na własne oczy widział jak dochodziło do korupcyjnych zachowań. Obciążył swojego wspólnika Antoniego G. i inne osoby, które odpowiedzą przed sądem.

 

Źródło: wnp.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: