SuperBiz wiadomości CBA: 9 pracowników Elektrowni Szczecin przyznało się do korupcji

CBA: 9 pracowników Elektrowni Szczecin przyznało się do korupcji

06.02.2017, godz. 08:57
CBA
foto: EAST NEWS

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało juz 15 osób z Elektrowni Szczecin, które usłyszały zarzuty korupcyjne. W piątek agenci CBA aresztowali 12 osób, a w niedzielę trzy kolejne - pod zarzutem m.in. przyjmowania korzyści materialnych i działalności w zorganizowanej grupie przestępczej. 9 podejrzanych przyznało się do winy.

Szczecińska delegatura CBA prowadzi śledztwo dotyczące korupcji przy dostawach do pieca zasilanego biomasą w Elektrowni Szczecin. Według śledczych zawartość docierających do elektrowni transportów nie była biomasą.

Czytaj również: PiS go zwolnił, szejk zatrudnił. Były szef stadniny w Janowie Podlaskim powraca

Śledczy ustalili, że odpowiedzialni za nadzór nad jakością paliwa pracownicy elektrowni potwierdzali - w zamian za łapówki - że ciężarówki były wypełnione odpowiednią technicznie biomasą, przez co produkowany z paliwa prąd był złej jakości.

CBA poinformowało w piątek, że wśród zatrzymanych 12 osób, znaleźli się pracownicy Zespołu Elektrowni Dolna Odra - Elektrowni Szczeci oraz biznesmen. Ujawniono, że funkcjonariusze zatrzymali na gorącym uczynku Głównego Inżyniera Elektrowni Szczecin S.A., który miał przyjąć 50 tys. zł łapówki. Zabezpieczono także ok. 1 mln zł w gotówce, w tym ponad 100 tys. zł w pomieszczeniach służbowych pracowników Elektrowni Szczecin.

W piątek PGE Polska Grupa Energetyczna złożyła wniosek o ściganie zatrzymanych pracowników elektrowni oraz o uzyskanie statusu pokrzywdzonego. Elektrownia Szczecin jest oddziałem jednej z jej spółek córek - PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Wstępne ustalenia śledczych wskazują na wielomilionowe szkody spółki Skarbu Państwa Polskiej Grupy Energetycznej.

 

Źródło: WP Money, wnp.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: