SuperBiz wiadomości CBA przeszukuje biura firm powiązanych z Ciechem i Kulczykiem

CBA przeszukuje biura firm powiązanych z Ciechem i Kulczykiem

02.06.2016, godz. 11:54
CBA weszło do firm współpracujących z Grupą Kulczyk
Siedziba Kulczyk Holding foto: SE/EAST NEWS

Centralne Biuro Antykorupcyjne wkroczyło do firm związanych z Grupą Kulczyk i spółką Ciech. Bada nieprawidłowości, jakie wyszły na jaw przy okazji prywatyzacji Ciecha.

CBA działa na zlecenie Prokuratury Krajowej. W kwietniu funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego przeszukiwali biura Ciecha i Kulczyk Holding. Jak donosi PAP, teraz prokuratura sprawdza siedziby kolejnych przedsiębiorstw, które mogą być zamieszane w aferę związaną z prywatyzacją Ciecha. Nikt nie został zatrzymany, natomiast pracownicy CBA zabezpieczyli znalezione dokumenty, pliki i urządzenia elektroniczne.

Rzecznik Kulczyk Holding Marta Wysocka-Antonsen powiedziała PAP, że działania CBA dotyczą nie spółki Kulczyk Holding, ale jednej ze spółek wchodzących do grupy Kulczyk Investments - KI Chemistry. Rzecznik zaznaczyła też, że firma dobrowolnie wydała dokumenty związane z ogłoszonym wezwaniem do zapisywania się na sprzedaż akcji spółki Ciech.
-Transakcje związane z akcjami spółki oraz komentarze na ich temat pozostają bez związku z jej bieżącą działalnością biznesową – czytamy w oświadczeniu Macieja Powroźnika, rzecznika grupy Ciech.

Przeczytaj również: Jak sprzedawano Ciech

W kwietniu ur. prokuratura rozpoczęła śledztwo w sprawie nieprawidłowości, do jakich mogło dojść podczas prywatyzacji spółki Skarbu Państwa. Bada, w jakich okolicznościach KI Chemistry z grupy Kulczyk Investments nabyła od Skarbu Państwa za niecałe 619 mln zł 37,9 proc. akcji spółki Ciech SA. Do transakcji doszło dwa lata temu, a papiery wartościowe zostały nabyte po cenie niższej od rynkowej.

W grudniu Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, w którym informuje o możliwości popełnienia przestępstwa i oskarża Skarb Państwa o brak gospodarności. Niektóre osoby zaangażowane w sprzedaż spółki mogły nadużyć przysługujących im uprawnień w celu czerpania korzyści osobistych. Prokuratura nie chce ujawnić danych dotyczących śledztwa, wiadomo jednak, że sprawą zajmuje się mazowiecki wydział zamiejscowy departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji.

 

 

Źródła: bankier.pl, businessinsider.com.pl, polskieradio.pl, tvp.info

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: