SuperBiz wiadomości CBA ma zastrzeżenia do 11 OŚWIADCZEŃ MAJĄTKOWYCH samorządowca z Wielkopolski

CBA ma zastrzeżenia do 11 OŚWIADCZEŃ MAJĄTKOWYCH samorządowca z Wielkopolski

18.10.2016, godz. 13:11
CBA na tropie polityka PO. Już trzeci raz
foto: Facebook Leszek Wojtasiak

Agenci z Centralnego Biura Antykorupcyjnego trzeci raz z rzędu złożyli do prokuratury doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Leszka Wojtasiaka, członka zarządu województwa wielkopolskiego i radnego sejmiku województwa wielkopolskiego. Jak poinformował Wydział Komunikacji Społecznej CBA, biuro zakwestionowało 11 oświadczeń majątkowych oraz sześć korekt. CBA dokonało nowych ustaleń, na podstawie których prokuratura może wszcząć śledztwo.

Liczba niezgodnych z prawdą oświadczeń majątkowych i ich korekt robi wrażenie. Co prawda prokuratura już dwukrotnie umorzyła śledztwa w związane z majątkiem, dochodami i zobowiązaniami Leszka Wojtasiaka, ale CBA nie daje za wygraną. Agenci CBA po raz trzeci złożyli doniesienie do prokuratury. Mają zastrzeżenia do oświadczeń majątkowych i złożonych do nich korekt z lat 2011 – 2015.

Wicemarszałek województwa zaczął mieć problemy z prokuraturą w 2013 r., kiedy to rozpoczęło się pierwsze śledztwo w sprawie jego oświadczeń majątkowych. Ponieważ złożył korekty oświadczeń poddanych w wątpliwość, prokuratura warunkowo umorzyła postępowanie. Polityk PO zapłacił za swój postępek stołkiem w radzie sejmiku województwa wielkopolskiego.

Zobacz także: [REPRYWATYZACJA] Była urzędniczka zarobiła na reprywatyzacji 46,1 mln zł?

To jednak nie przeszkodziło wyborcom zagłosować na niego ponownie. Wojtasiakowi udało się odzyskać mandat radnego w sejmiku wojewódzkim, ale w międzyczasie CBA raz jeszcze przyjrzało się jego dochodom. Agencji służb antykorupcyjnych doszli do wniosku, że w latach 2010 – 2014 samorządowiec zataił ok. 80 tys. zł dochodów. Mimo to prokuratura uznała, że szkodliwość społeczna czynu jest znikoma i w 2015 r. ponownie umorzyła sprawę – pisze TVN 24.

Najnowsze zarzuty CBA dotyczą zatajenia przez samorządowca posiadania pięciu zobowiązań kredytowych, m.in. kredytu hipotecznego. O swoich najnowszych ustaleniach Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało Prokuraturę Rejonową Poznań-Stare Miasto.

Oprac. na podst. cba.gov.pl, tvn24.pl, money.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: