SuperBiz wiadomości CBA wchodzi do pięciu dużych spółek Skarbu Państwa

CBA wchodzi do pięciu dużych spółek Skarbu Państwa

20.09.2016, godz. 11:32
Mariusz Kamiński
Mariusz Kamiński foto: Super Express

Rozpoczyna się zapowiadana kontrola aż 66 spółek należących do Skarbu Państwa. W pierwszej kolejności zostaną zbadane wydatki na PR, reklamę i doradztwo w spółkach LOTOS, Orlen, Polska Grupa Zbrojeniowa, KGHM i Azoty.

CBA w komunikacie informuje o rozpoczęciu kontroli w kluczowych spółkach skarbu państwa:

- Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło procedurę kontrolną w spółkach Skarbu Państwa: Grupie LOTOS S.A., PKN ORLEN S.A., KGHM Polska Miedź S.A., Grupa Azoty S.A. oraz Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. Kontrola obejmuje okres od 1 grudnia 2015 r. CBA sprawdza sygnały o nieprawidłowościach, jakie wpływały do Biura, dotyczące tych konkretnych pięciu spółek. Funkcjonariusze delegatur będą badali umowy i wydatki spółek na usługi z zakresu public relations, marketingowe, reklamowe, na usługi doradcze i inne o podobnym charakterze. Na początku postępowania CBA chce dokładnie wiedzieć kto – jaki wykonawca, co – przedmiot umowy, w jakim terminie, na czyje zlecenie i za jaką kwotę wynagrodzenia wykonał na rzecz spółek z usługi zakresu szeroko pojętego marketingu, PR i reklamy. Analizie, oprócz zakresu samych umów, zostanie poddana dokumentacja wykonawcza i rozliczeniowa. Taki sam zakres kontroli CBA obejmie wszystkie podmioty zależne tych pięciu spółek. To nawet kilkadziesiąt innych firm - czytamy.

Zobacz też: Hofman i Girzyński zarabiali na kontraktach z PWPW? CBA ma zbadać sprawę

Szef CBA Mariusz Kamiński poinformował również, że "materiał analityczny" z poszczególnych resortów ma wpłynąć w ciągu dwóch tygodni, na przełomie września i października. Pytany, czy CBA będzie też analizować przypadki nepotyzmu, minister powiedział, że jeśli takie przypadki zostaną stwierdzone, odpowiednie informacje będą przekazywane do ministrów nadzorujących konkretne spółki. "Będą oni podejmowali dalsze decyzje" - powiedział.

Kamiński bierze udział w poniedziałek w Kolegium IPN z przedstawicielami MON i służb specjalnych; poświęconemu ustaleniu zasad odtajniania dokumentów z tzw. zbioru zastrzeżonego.

Presserwis poinformował dzisiaj, że Kamiński wystąpił do resortów, którym podlegają spółki Skarbu Państwa, o informacje w sprawie zawieranych przez nie umów; jak podano, dotyczy to "także Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej". Ma chodzi o umowy zawierane w latach 2015-­2016.

 

Źródło: PAP/300polityka.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: