SuperBiz wiadomości CBOS: Polacy chcą obniżenia wieku emerytalnego

CBOS: Polacy chcą obniżenia wieku emerytalnego

13.10.2016, godz. 13:38
Tak wzrośnie twoja emerytura
foto: SHUTTERSTOCK

Zdecydowana większość Polaków – 84 proc., chce obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn – to wniosek z sondażu CBOS. Jedynie 12 proc. respondentów jest przeciwnych temu rozwiązaniu.

Ankietowani badania CBOS uważają, że nabycie uprwanień emerytalnych powinno zależeć głównie od stażu pracy – takiego zdania było 89 proc. z nich. W następnej kolejności priorytetem w przyznawaniu świadczenia jest wiek i płeć, wskazało ją odpowiednio 74 i 72 proc. respondentów.

Badani poproszeni o wskazanie jednego kryterium, również najczęściej wybierali staż pracy. Odpowiedź ta zgromadziła 46 proc. wszystkich głosów.

Sprawdź także: Rząd obniża wiek emerytalny, a Polacy chcą pracować. Warunek jest jeden

Wyniki badania CBOS, pokazują jednoznacznie, że Polacy chcą mieć możliwość dorabiania do emerytury. Twierdzi tak ponad 75 proc. respondentów. Gdyby obniżenie wieku emerytalnego, miało wiązać się z zakazem pracy, aż 37 proc. naszych rodaków było by przeciwnych takiemu rozwiązaniu.
Jeszcze więcej osób – 72 proc. ankietowanych, nie chciałoby obniżenia wieku emerytalnego, jeśli wiązałoby się to z podwyższeniem podatków.

Czytaj też: Nie będzie zakazu dorabiania do emerytur?

Sodaż przeprowadzono za pośrednictwem bezpośrednich wywiadów wspomaganych komputerowo (metodą CAPI) od 17 do 25 sierpnia 2016 r. na grupie dobranych losowo 1033 osób z całej Polski.

 

Źródło: IAR, CBOS

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: