SuperBiz wiadomości Cena miodu wzrośnie? NIK ujawnił niepokojące wyniki kontroli

Cena miodu wzrośnie? NIK ujawnił niepokojące wyniki kontroli

11.08.2017, godz. 15:15
Miód
foto: SHUTTERSTOCK

Czy czeka nas podwyżka cen miodu? Wyniki kontroli NIK wskazują, że coraz mniej młodych ludzi zajmuje się pszczelarstwem. W perspektywie kilku lat w Polsce zabraknie pszczelarzy?

Cena miodu znowu wzrośnie?
NIK opublikował wyniki kontroli pszczelarstwa w Polsce. Z raportu wynika, że w Polsce brakuje wsparcia dla tego sektora rolnictwa. Co gorsza, raport wskazuje, że ponad 63 proc. pszczelarzy w Polsce ma więcej niż 51 lat, a tylko niespełna 13 proc. nie przekroczyło 35 roku życia. Jeżeli Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie podejmie odpowiednich działań ceny miodu wzrosną?

Sprawdź koniecznie: Wielki Dzień Pszczół. Ile kosztuje miód i dlaczego tak drogo?

Jest to prawdopodobne. Aby zapobiec tej sytuacji Najwyższ Izba Kontroli wskazuje potrzebę podjęcia przez MRiRW działań w zakresie:

- opracowania jednorodnej strategii na rzecz rozwoju pszczelarstwa z uwzględnieniem szczególnej roli pszczół w rolnictwie jako owadów zapylających, a także mającej na celu wsparcie młodych pszczelarzy. Oznaczałoby to zwiększenie pomocy udzielanej przez państwo pszczelarstwu, bo aktualny jej poziom nie jest wystarczający.

- opracowania projektu nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych przez wprowadzenie obowiązku rejestracji wszystkich podmiotów prowadzących pasieki wraz z nadaniem weterynaryjnego numeru identyfikacyjnego oraz obowiązku przeprowadzania corocznej aktualizacji rejestru, a także objęcie w art. 85 ust. 1 pkt 1 tej ustawy sankcją karną (grzywną) również zdarzenia niepowiadomienia o zaprzestaniu prowadzenia takiej działalności.

Kontrola NIK wykazała również, że niewystarczające są działania ze strony państwa zmierzające do rozwiązania takich problemów jak nasilające się choroby pszczół, brak nowych skutecznych leków oraz niewłaściwe stosowanie środków ochrony roślin.

Zobacz również:

Praca wre na dachu siedziby PKP Cargo. Kolejowa spółka na zielonej ścieżce

Pomysł na firmę. Produkcja miodu z własnej pasieki

Źródło: X-NEWS
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: