SuperBiz wiadomości Ceny benzyny idą w górę. Paliwo na wakacje po 5 zł?

Ceny benzyny idą w górę. Paliwo na wakacje po 5 zł?

12.06.2015, godz. 12:23
paliwo, stacja paliw, stacja benzynowa, tankowanie,
foto: SHUTTERSTOCK

To jedna z najgorszych wiadomości jakie można usłyszeć przed wakacjami - ceny benzyny i oleju napędowego na stacjach paliw stale drożeją i jest spore prawdopodobieństwo, że cena za litr benzyny przekroczy 5 złotych.

- Trudno nie zauważyć takich zwyżek. Ich skala i zachowanie polskiego rynku wskazują na to, że zupełnie realne jest wakacyjne tankowanie po cenie przekraczającej 5 zł za litr – prognozuje w "Dzienniku Gazecie Prawnej" Jakub Bogucki, analityk rynku paliw z serwisu e-Petrol.

Przeczytaj koniecznie: Ceny ropy idą w dół, a benzyna drożeje. Wyjaśniamy dlaczego

W ciągu ostatnich tygodni cena za litra benzyny Pb95 podrożała o 25 gr (5,2 proc.), a oleju napędowego o 20 gr (4,2 proc.). Specjaliście oceniają, że psychologiczna granica 5 zł za litr benzyny Pb95, a także ON, zostanie przekroczona już na początku lipca – ostatni raz taki pułap został osiągnięty w listopadzie 2014 r.

Eksperci w "DGP" wyjaśniają, że wzrost cen paliw to efekt stałych wzrostów wakacyjnych. Wówczas rośnie popyt na benzynę i olej napędowy, a wraz z nim podaż. Inni specjaliści zauważają również, że sytuacja na rynku paliw to odzwierciedlenie sytuacji międzynarodowej. Szczególnie jeśli chodzi o ewentualne przywrócenie sankcji ekonomicznych ONZ na Iran (czwarte największe rezerwy ropy naftowej na świecie)– obecnie trwają negocjacje światowych mocarstw z Teheranem. Ewentualne porozumienie może zatrzymać wzrost cen.


Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: