SuperBiz wiadomości Ceny cały czas spadają. W lutym znowu mieliśmy deflację

Ceny cały czas spadają. W lutym znowu mieliśmy deflację

15.03.2016, godz. 15:40
paliwo, stacja paliw, stacja benzynowa, tankowanie,
foto: SHUTTERSTOCK

W lutym, w stosunku do stycznia ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły o 0,1 proc. Spadek cen zanotowany w ujęciu rocznym wyniósł 0,8 proc. W dużej mierze przyczyniły się do tego niskie ceny paliw.

Największy wpływ na ogólny spadek cen w tym okresie miały spadki kosztów transportu (o 1,9 proc.) oraz cen odzieży i obuwia (o 1,8 proc). Minimalnie podrożała żywność (o 0,4 proc.), wzrost zanotowano także w sektorze rekreacji i kultury (o 0,5 proc.).

Czytaj również: W Święta Wielkanocne będzie drożej na stacjach paliw

– Oznacza to, że po osłabieniu w ostatnich miesiącach 2015 r., presja deflacyjna ponownie się zwiększyła. Tym samym ostatecznie aktualność straciły poprzednie prognozy, zakładające powrót łagodnej inflacji pod koniec ubiegłego lub na początku bieżącego roku – komentuje  Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker.

- Narodowy Bank Polski w najnowszej projekcji inflacyjnej obniżył prognozowane tempo wzrostu cen w 2016 r. z 0,4-1,8 do poziomu od minus 0,9 proc. do plus 0,2 proc. Można więc spodziewać się jeszcze co najmniej kilku miesięcy deflacji. - dodaje.

W luty był dwudziestym miesiącem z rzędu, w którym ceny towarów i usług w Polsce spadały.

MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: