SuperBiz wiadomości Ceny gazu wzrosną przez nową ustawę

Ceny gazu wzrosną przez nową ustawę

21.06.2017, godz. 13:15
gaz
foto: Pixabay.com

Jeśli rząd wprowadzi przepisy, zawarte w projekcie ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym, ceny gazu w Polsce mogą znacznie wzrosnąć. To jednak nie jedyny negatywny skutek, jaki może to wywołać – takiego zdania jest Rada ds. Gazu Konfederacji Lewiatan.

Jak czytamy w komunikacie Konfederacji Lewiatan, propozycje są szkodliwe dla rozwoju rynku gazu w Polsce, pogorszą konkurencyjność gospodarki, spowolnią wzrost gospodarczy, i utrudnią realizację planów rządu w zakresie dywersyfikacji dostaw gazu do naszego kraju. W jaki sposób?

Wyższe koszty po wszystkich stronach
Rada ds. Gazu Konfederacji Lewiatan podkreśla,że nowe przepisy zakładają m.in. blokowanie mocy przesyłowych na potrzeby realizacji dostaw gazu z magazynów znajdujących się poza granicami Polski, obowiązkowe utrzymywanie niewykorzystanych mocy przesyłowych jedynie na potrzeby przesyłu gazu z magazynów zlokalizowanych za granicą i konieczność utrzymywania magazynów gazu nawet po zaprzestaniu działalności w zakresie obrotu gazem z zagranicą.

Sprawdź także: W Wielkopolsce odkryli nowe złoże gazu!

– Utrzymywanie mocy przesyłowych na granicach na wypadek sytuacji kryzysowej bez możliwości korzystania z nich w celach handlowych jest pozbawione jakiegokolwiek sensu ekonomicznego, gdyż generuje wyłącznie wzrost kosztów prowadzonej działalności niezależnie od podmiotu, który tę działalność prowadzi – tłumaczy cytowana w komunikacie Daria Kulczycka, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan.

Zapłacimy 5 procent więcej za gaz
Według Rady ds. Gazu Konfederacji Lewiatan po wprowadzeniu nowych przepisów ceny gazu dla odbiorców wzrosną o dodatkowe 5 proc. i będą o 15 proc. wyższe niż w krajach UE sąsiadujących z Polską. Firmy, z wyjątkiem spółek należących do Grupy Kapitałowej PGNiG SA, zaniechają importu gazu, co zniweczy wysiłki rządu mające na celu stworzenia w Polsce tzw. hub'u gazowego dla regionu.

Czytaj też: Ceny gazu pójdą w górę

„W sytuacji, gdy w zakresie importu gazu do Polski nie będzie innych podmiotów niż te z Grupy Kapitałowej PGNiG S.A., nie będzie również firm z Polski gaz eksportujących. Wszelkie wysiłki obecnego rządu w zakresie dywersyfikacji dostaw gazu, pełniejszego wykorzystania terminalu LNG, budowy Baltic Pipe czy rozbudowy istniejących interkonektorów zakończą się – w świetle przedstawionych propozycji – tym, że za pomysły rządu zapłacą wyłącznie polscy odbiorcy (w tym konsumenci) gazu. Polscy odbiorcy, po wejściu w życie nowych regulacji, będą płacili zdecydowanie najwyższe ceny za gaz, jego magazynowanie i dostawę w porównaniu z sąsiadującymi z nami krajami UE" – uważa Konfederacja Lewiatan.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: