SuperBiz wiadomości Ceny nie wrosły tak mocno od ponad dwóch lat

Ceny nie wrosły tak mocno od ponad dwóch lat

30.12.2016, godz. 15:43
Wielkie kontrole PIP. Urząd sprawdzi, czy sklepy przestrzegają zakazu handlu 15 sierpnia
foto: SHUTTERSTOCK

Wróciła inflacja i zrobiła to z mocnym przytupem. Jak wynika z danych GUS, w grudniu ceny towarów i usług wzrosły o 0,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. To pierwsza tak mocna podwyżka od ponad dwóch lat. Od lipca 2013 r. do listopada 2016 r. mieliśmy w Polsce do czynienia z deflacją, ale to już przeszłość.

Według danych GUS, inflacja w grudniu wyniosła 0,8 proc. rdr i 0,7 proc. mdm.
Eksperci podkreślają, że będzie jeszcze drożej.
– Nie ma wątpliwości, że proces wzrostu cen rozpoczął się. Wskazują na to m.in. trendy, które obserwujemy na rynkach cen paliw i surowców na rynku światowym – podkreśla ekonomistka Konfederacji Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek. – O tym, jak silny będzie wzrost cen w 2017 r. będzie decydowała nie podaż, a popyt. Jeśli inflacja przyspieszy ponad 1,0-1,2 proc., będzie to przede wszystkim efekt presji popytowej.
Analitycy NBP prognozują, że w 2017 roku inflacja może wynieść nawet 1,3 proc., a w 2018 r. - 1,5 proc.

Sprawdź także: Ceny poszły w górę. Koniec deflacji

Z czego wynikają podwyżki? Autorzy „Raportu o inflacji" opublikowanego przez bank centralny tłumaczą, że przyczynia się do tego m.in. wygasanie wpływu wcześniejszego spadku cen surowców energetycznych.
„Wzrost dynamiki cen w kolejnych kwartałach będzie dodatkowo wspierany przez utrzymujący się stabilny wzrost gospodarczy oraz poprawiającą się sytuację na rynku pracy. Ponadto zwiększenie dochodów gospodarstw domowych w wyniku wprowadzenia programu „Rodzina 500 plus" i podwyższenie płacy minimalnej od stycznia 2017 r. mogą stymulować wzrost cen w gospodarce" – czytamy w raporcie.

Źródło: GUS, NBP

tagi: ceny inflacja
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: