SuperBiz wiadomości Ceny pójdą w górę. Możliwe, że już przed świętami

Ceny pójdą w górę. Możliwe, że już przed świętami

15.11.2016, godz. 14:36
Wielkie kontrole PIP. Urząd sprawdzi, czy sklepy przestrzegają zakazu handlu 15 sierpnia
foto: SHUTTERSTOCK

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku spadły o 0,2 proc. w skali roku, ale stosunku do września br. wyrosły o 0,5 proc. – wynika z danych GUS opublikowanych w poniedziałek. Z deflacją, czyli spadkiem cen, mamy w Polsce do czynienia od lipca 2014 r., jednak NBP ostrzega, że już niedługo sytuacja może się zmienić – prognozują w 2017 r. inflację (wzrost cen) na poziomie 1,3 proc., a w 2018 r. – 1,5 proc.

Jak prognozują analitycy, ceny mogą zacząć powoli rosnąć już pod koniec 2016 r.
– W październiku 2016 r. mieliśmy najsłabszy od 27 miesięcy spadek cen r/r. A także najsilniejszy od 4,5 roku wzrost cen m/m. Można przyjąć, że to początek końca deflacji – komentuje najnowsze dane GUS główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek.

Sprawdź także: Projekt budżetu na 2017 r. Będą pieniądze na 500+ i reformę emerytalną? [SZCZEGÓŁY]

Podobne wnioski płyną z najnowszego „Raportu o inflacji" opublikowanego przez bank centralny.
„W najbliższych miesiącach skala deflacji powinna stopniowo maleć, do czego przyczyni się dalsze wygasanie wpływu wcześniejszego spadku cen surowców energetycznych. Wzrost dynamiki cen w kolejnych kwartałach będzie dodatkowo wspierany przez utrzymujący się stabilny wzrost gospodarczy oraz poprawiającą się sytuację na rynku pracy. Ponadto zwiększenie dochodów gospodarstw domowych w wyniku wprowadzenia programu „Rodzina 500 plus" i podwyższenie płacy minimalnej od stycznia 2017 r. mogą stymulować wzrost cen w gospodarce" – napisano w raporcie.

Źródło: GUS, Konfederacja Lewiatan, NBP

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: