SuperBiz wiadomości Ceny ropy naftowej najniższe od ponad dekady

Ceny ropy naftowej najniższe od ponad dekady

21.12.2015, godz. 12:07
benzyna
foto: Dreamstime

Stany Zjednoczone po 40 latach zniosły zakaz eksportu ropy naftowej. Na efekty po tej historycznej decyzji, nie trzeba było długo czekać. Ceny ropy naftowej spadają na światowych rynkach. Na giełdzie w Nowym Jorku baryłka kosztuje już poniżej 35 dolarów, a w Londynie ceny są najniższe od 11 lat.

- Na rynkach nie ma oznak znaczącego wzrostu popytu na ropę, a wśród producentów surowca nie widać, żeby zmniejszali oni produkcję - zwraca uwagę Ric Spooner, główny analityk CMC Markets w Sydney. - Na rynku paliw nic się nie zmieniło w ciągu ostatnich kilku miesięcy poza tym, że mocno spadły ceny ropy - dodaje.

Zobacz koniecznie: Paliwo najtańsze w święta od 6 lat. A może być jeszcze taniej

Brent w dostawach na luty na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 71 centów do 36,17 dol. za baryłkę, najniżej od 13 lipca 2004 r.

Ceny ropy na światowych rynkach pikują również za sprawą Waszyngtonu, który po 40 latach zezwolił na masy eksport ropy za granicę. Zakaz ten wprowadzono w połowie lat 70-tych w następstwie kryzysu energetycznego. USA mogły eksportować co prawda produkty naftowe, jak benzyna czy olej napędowy, ale każdorazowej zgody rządu wymagał eksport surowej ropy naftowej. Co roku wydawanych jest zaledwie kilka licencji, głównie na eksport do Kanady.


Źródło: TVN24 BiŚ, TVP Info

Paranoid

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: