SuperBiz wiadomości Ceny spadają już trzynasty miesiąc, ale od przyszłego roku zaczną rosnąć

Ceny spadają już trzynasty miesiąc, ale od przyszłego roku zaczną rosnąć

16.08.2015, godz. 14:09
Postaw na ekologię i zdrową żywność! Carrefour rozpoczął kampanię Z miłości do zdrowia
foto: Carrefour

To już trzynasty miesiąc kiedy ceny w Polsce maleją. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego ceny w lipcu były niższe o 0,7 procent w porównaniu do tego samego miesiąca ubiegłego roku. Ekonomiści przekonują, że deflacja skończy się na przełomie 2015 i 2016 roku. W przyszłym roku ceny mogą już wzrosną o 1,5 proc.

Wśród cen żywności najbardziej potaniały warzywa (o 9,3 proc.), masło (o 2,0 proc.), owoce (o 1,8 proc.) i mąka ( o 1,6 proc.). Tańsze niż w czerwcu br. były artykuły w grupie "mleko, sery i jaja" (przeciętnie o 0,3 proc.). W tym sery i twarogi - o 0,5 proc., jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne - o 0,4 proc., a mleko - o 0,1 proc. - czytamy w danych GUS-u.

Zobacz koniecznie: Jednych wykańczają, dla innych to żyła złota. Kto zarabia na upałach

Specjaliści z Raiffeisen Polbanku w swoim komunikacie poinformowali, że "że głównym czynnikiem, który zapobiegł pogłębieniu się deflacji w lipcu był wzrost cen paliw, który jeszcze miał miejsce w tym czasie na stacjach benzynowych".

Deflacja ma zamienić się w inflację na przełomie tego i najbliższego roku. Niektórzy ekonomiści prognozują, że może to nastąpić dopiero w 2017 roku. Jak wynika z "Raportu o inflacji" Narodowego Banku Polskiego ceny w przyszłym roku wzrosną o 1,5 proc. W obecnym roku niskie ceny - szczególnie żywności, to efekt wysokiej podaży surowców rolnych na rynku krajowym, będącej skutkiem m.in. rosyjskiego embarga oraz krótkiej i łagodnej zimy.

 

Źródło: Money.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: