SuperBiz wiadomości Ceny żywności mocno w górę

Ceny żywności mocno w górę

20.09.2016, godz. 12:54
jedzenie, zakupy
foto: EAST NEWS

Ceny żywności rosną na całym świecie. W ciągu roku poszły w górę niemal o 10 proc. Najbardziej podrożały: nabiał, olej, cukier i mięso.

W ciągu roku ceny żywności na świecie poszły w górę o niemal 10 proc. Bardzo podrożał nabiał. Za mleko i jego przetwory trzeba płacić aż o ponad 8 proc. więcej. To skutki zmniejszenia produkcji mleka w UE.

Zobacz: Hazard w internecie pod lupa KNF

W górę poszły też ceny oleju – o ponad 7 proc. Najbardziej podrożał olej palmowy, bo znacznie spadł poziom jego produkcji w Malezji, a zapasy tego produktu  na świecie są niewystarczające, by zapewnić potrzeby konsumentów.

W górę idzie również cena cukru.  Rok do roku indeks cen  jest wyższy o 75,1 proc.  Na świecie brakuje tego produktu i wszystko wskazuje na to, że deficyt szybko nie zostanie uzupełniony. Także możemy spodziewać się kolejnych wzrostów cen.

Zobacz: Ceny gazu mogą pójść w górę

Niewiele podrożało mięso, głównie wołowina. Przyczyną tego są ograniczone dostawy wieprzowiny w UE i mięsa owczego w Oceanii. Z kolei ceny drobiu zwyżkują na skutek wzmożonego popytu na to mięso z krajów azjatyckich.

Źródło: money.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: