SuperBiz wiadomości Chcesz dorobić na święta? Te branże szukają pracowników tymczasowych

Chcesz dorobić na święta? Te branże szukają pracowników tymczasowych

19.11.2016, godz. 10:00
Praca tymczasowa przed świętami
foto: SHUTTERSTOCK

Polacy przeznaczą na nadchodzące święta Bożego Narodzenia aż 20,1 mld zł, czyli o 8,1 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Świąteczna gorączka dotyka nie tylko rodziny, przygotowujące się na ten wyjątkowy czas, lecz także biznes, który stara się nadążyć za potrzebami klientów. Są branże, które pod koniec roku w jeden miesiąc zarabiają więcej, niż wcześniej przez cały kwartał, w związku z czym w okresie żniw potrzebują dodatkowych rąk do pracy. Które branże chcą zatrudniać pracowników tymczasowych, jaką umowę oferują i ile płacą?

Największym beneficjentem świąt jest branża handlowa. Tłoczno robi się zarówno w hipermarketach, jak i centrach handlowych, które odpowiednią muzyką i dekoracjami próbują wprowadzić klientów w świąteczny nastrój i skłonić ich do bardziej emocjonalnych zakupów. Więcej pracy i dłuższe godziny otwarcia zmuszają niektórych pracodawców do zatrudniania na ten czas dodatkowych kasjerów. Na pracę w centrach handlowych i hipermarketach przed świętami mogą liczyć także osoby zainteresowane obsługą stoisk promocyjnych i hostessy, których wynagrodzenie za godzinę wynosi od 13 do 16 zł brutto.

I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem
Galerie handlowe w okresie przedświątecznym chętnie zatrudniają także animatorów, którzy prowadzą zabawy dla dzieci w przebraniach Świętego Mikołaja, śnieżynki czy elfa. Do zadań „świątecznych postaci" należy m.in. wspólne rysowanie czy robienie ozdób choinkowych, w ramach akcji promocyjnych, którym towarzyszy zwykle sprzedaż zabawek i innych produktów dla dzieci.

Sprawdź także: Dzięki 500 Plus na świąteczne zakupy wydamy rekordowo dużo?

Jest to zajęcie, które wymaga pewnych kwalifikacji i umiejętności np. odpowiedniego podejścia do dzieci oraz fantazji i kreatywności, ale wiąże się z niemałymi zarobkami. Święty Mikołaj zatrudniony w centrum handlowym może zarobić w godzinę 60 zł na rękę, natomiast taki, który musi dojechać do domu klienta np. po to, aby poprowadzić zabawę mikołajkową z dziećmi, może liczyć nawet na 100 zł za godzinę.

Potrzebni ludzie do produkcji
W okresie przedświątecznym zwiększa się sprzedaż wielu kategorii produktów. Większą popularnością cieszą się kosmetyki, słodycze, alkohole czy zabawki, których rok rocznie Polacy kupują najwięcej właśnie w grudniu. W związku z większym popytem, zwiększa się w tym okresie także produkcja, co przekłada się istotnie na wzrost zatrudnienia również w tej branży.

Dystrybucja i logistyka też szuka
Ci, którzy mają dość świątecznych tłumów, coraz częściej decydują się za zakup prezentów przez Internet. Zwiększona liczba paczek i konieczność dostarczenia ich na czas jeszcze przed Bożym Narodzeniem zmusza e-sklepy oraz firmy kurierskie do przyjmowania nowych rąk do pracy. Przed świętami potrzebni są zarówno dodatkowi pakowacze, jak i magazynierzy czy operatorzy wózka widłowego.

Czytaj też: Ceny pójdą w górę. Możliwe, że już przed świętami

Gigant rynku e-commerce – Amazon, rozpoczął rekrutację pracowników tymczasowych już we wrześniu. Firma stworzyła na czas przed świętami 12 tys. dodatkowych miejsc pracy, oferując pracownikom 15 zł za godzinę oraz 15 proc. premii za frekwencję i wyniki danego centrum.
– Dla wielu pracowników będzie to początek drogi do stałego zatrudnienia w Amazon. W zeszłym roku ponad 2,1 tys. pracowników sezonowych otrzymało od nas propozycję stałego zatrudnienia w naszych centrach logistyki e-commerce – podkreślał cytowany w komunikacie spółki Steven Harman, dyrektor Amazon Operations na Europę kontynentalną.

Czeka praca w gastronomii i hotelarstwie
Polacy coraz częściej decydują się na spędzanie świąt poza domem. Wyjazdy w góry czy do kraju, w którym podczas Bożego Narodzenia jest znacznie cieplej, mimo że nie są do końca zgodne z tradycją, cieszą się rosnącą popularnością. Zyskują na tym hotele i pensjonaty, a także restauracje, czyli branża HoReCa. Okazją do dodatkowego zarobku dla gastronomii są także wszelkie wigilie firmowe organizowane przez wielu pracodawców.

Zobacz również: Dobry reportaż na święta. Propozycje książkowych prezentów

– Zarówno osoby prywatne, jak i firmy, przygotowujące przedświąteczne spotkania dla pracowników, chętnie korzystają z usług restauracji i firm cateringowych, które dostarczają gotowe potrawy wigilijne do domu lub biura. W branży gastronomicznej i hotelarskiej najbardziej poszukiwani są kelnerzy, pomoc kuchenna (np. do lepienia pierogów wigilijnych) i osoby sprzątające. Czas największego zapotrzebowania na ich pracę to okres od 22 grudnia do 7 stycznia – twierdzi Marta Pilipowicz, dyrektor regionu w LeasingTeam.

Pieniądze to nie wszystko, liczy się też umowa
Pracodawcy są świadomi, że rynek pracy należy dziś do pracownika. Wiedzą, że aby przyciągnąć do siebie kandydatów, nie wystarczą atrakcyjne stawki, konieczna jest także bezpieczna i legalna forma zatrudnienia. Osoby zatrudniane w związku z przedświąteczną gorączką, mogą liczyć na umowy o pracę, dzieło oraz o pracę tymczasową, czyli na czas określony.

Źródła: LeasingTeam, Amazon, IBRIS

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: