SuperBiz wiadomości Chcesz otrzymać dotację z urzędu pracy? Pośpiesz się! Zostało 9 procent środków

Chcesz otrzymać dotację z urzędu pracy? Pośpiesz się! Zostało 9 procent środków

04.10.2016, godz. 14:55
FUNDUSZE UE - WNIOSKUJEMY O UNIJNĄ DOTACJĘ
foto: SHUTTERSTOCK

Kończą się dotacje dla bezrobotnych na zakładanie firm. Powiatowe urzędy pracy do końca lipca wydały już 91 proc. środków dostępnych na ten cel w 2016 r. Możliwe jednak, że podobnie jak w ubiegłym roku, pierwotna pula zostanie zwiększona – informuje portal MamBiznes.pl.

Jak czytamy w portalu, przez pierwsze siedem miesięcy br. na dofinansowania działalności gospodarczych otwieranych przez bezrobotnych wydano już 465,7 mln zł, z dostępnej na ten cel puli 510 mln zł. Oznacza to, że do dyspozycji w ramach dotacji z urzędu pracy pozostało jeszcze 44,3 mln zł. Biorąc pod uwagę, że maksymalna jednorazowa kwota wsparcia finansowego wynosi 24,4 tys. zł, dostępne obecnie środki, pozwolą na udzielenie jeszcze 1 815 dotacji w najwyższym wymiarze.

Czy będzie więcej pieniędzy na dotacje?
Ze względu na bezzwrotny charakter wsparcia z urzędu pracy, chętnych na dotacje zawsze jest więcej niż dostępnych środków. W ubiegłym roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zdecydowało się powiększyć pulę o 299,04 mln zł – z 614,5 mln zł do 913,54 mln zł.

Czytaj też: Szukasz pracy? Zobacz, gdzie jest o nią najłatwiej [INFOGRAFIKA]

Jak pisze MamBiznes.pl możliwe, że resort zdecyduje się na taki krok również w tym roku, ponieważ na akwizycję osób bez pracy zabezpieczono łącznie aż 3,64 mld zł. Ministerstwo może te środki dowolnie przesuwać na różne inicjatywy w ramach realizacji wyznaczonego celu.

Kto może dostać wsparcie z urzędu pracy?
O wsparcie z urzędu pracy mogą ubiegać się zarejestrowani bezrobotni, którzy w ciągu 12 miesięcy przed złożeniem wniosku, nie odmówili bez uzasadnionej przyczyny, przyjęcia propozycji zatrudnienia, szkolenia oraz wykonywania prac interwencyjnych lub robót publicznych. Dotacje nie przysługują tym, którzy korzystali już wcześniej z pożyczek Funduszu Pracy lub z innych środków publicznych na wsparcie założenia własnej działalności, zarówno gospodarczej, jak i rolniczej.

Źródło: MamBiznes.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: