SuperBiz wiadomości Chcesz, żeby Twój przelew doszedł jeszcze w tym roku. Masz mało czasu

Chcesz, żeby Twój przelew doszedł jeszcze w tym roku. Masz mało czasu

29.12.2016, godz. 14:04
W sylwestra przelewy nie będą dochodzić
foto: SHUTTERSTOCK

Przez to, że Sylwester i Nowy Rok wypadają w weekend, system rozliczeń międzybankowych Elixir kończy rok już 30 grudnia. Tego dnia odbędą się tylko dwie sesje rozliczeniowe – poranna i popołudniowa. Jeśli nie chcesz płacić dodatkowo za przelew, a zależy ci, aby doszedł do odbiorcy jeszcze w tym roku, zrób go najpóźniej w piątek przed południem. Inaczej dojdzie dopiero 2 stycznia.

Elixir to obsługiwany przez KIR elektroniczny system rozliczeń międzybankowych, za pomocą którego realizowana jest większość transakcji zleconych przez klientów banków. Rozliczenie i rozrachunek zleconych transakcji (przelewów i poleceń zapłaty) odbywa się podczas trzech sesji rozliczeniowych, które wykonywane są w dni robocze o godzinie 9:30, 13:30 i 16.00.

Sprawdź także: Masz konto w BZ WBK lub T-Mobile UB? Zapłacisz za przelewy i wypłaty

Sesje rozliczeniowe systemu Elixir realizowane są od poniedziałku do piątku, a wszystkie przelewy zlecane w weekendy i święta rozliczane są w pierwszej sesji w najbliższym dniu roboczym. Tymczasem zarówno zbliżający się Sylwester, jak i Nowy Rok wypadają w weekend.
– W piątek 30 grudnia, w ostatnim dniu rozliczeniowym roku, odbędą się dwie sesje rozliczeniowe – poranna i popołudniowa. Zatem wszystkie przelewy przekazane przez banki do rozliczenia w KIR w piątek po 13:30 zostaną rozliczone w poniedziałek, 2 stycznia, w pierwszej sesji rozliczeniowej systemu Elixir – powiedział Tomasz Jończyk, dyrektor Linii biznesowej rozliczenia sesyjne w KIR.

Czytaj też: Większość Polaków na przygotowania do sylwestra nie da ani grosza!

Nie oznacza to jednak, że wszystkie przelewy wysłane do godz. 13.30 w piątek zostaną rozliczone tego samego dnia. Każdy bank indywidualnie określa godzinę graniczną przyjmowania przelewów dla poszczególnych sesji. I tak Bank BGŻ PNP Paribas i Raiffeisen Polbank wyznaczyły ją na godz. 11.45, Bank Zachodni WBK, Deutsche Bank i Nest Bank na 12.00, PKO Bank Polski i Inteligo na 12.15, Citi Handlowy na 12.30, a Bank BPS i Bank Pocztowy na 13.00. Aby przelew dotarł do odbiorcy jeszcze 30 grudnia, trzeba go wykonać przed zamknięciem popołudniowej sesji.

Źródło: KIR, Bankier.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: