SuperBiz wiadomości Ciężarówki z Polski wrócą na rosyjskie drogie. Podpisano porozumienie

Ciężarówki z Polski wrócą na rosyjskie drogie. Podpisano porozumienie

19.02.2016, godz. 15:09
noc, jazda w nocy, transport, ciężarówka
foto: Super Express

Jest wstępne porozumienie polsko-rosyjskie w sprawie zezwoleń na samochodowe przewozy towarowe, które ma obowiązywać do 15 kwietnia. Od poniedziałku polskie ciężarówki mogły poruszać się po terytorium Federacji Rosyjskiej jedynie na podstawie specjalnych międzynarodowych zezwoleń - których Polska posiada 168.

Rozmowy na ten temat prowadził w Moskwie wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit, a po stronie rosyjskiej wiceminister transportu Nikołaj Asauł.

Zobacz koniecznie: Kanye West sprzedaje buty, a pod sklepami w Warszawie kolejki jak w PRL-u

Negocjatorzy obu krajów zgodzili się, że każda ze stron dostanie po 20 tysięcy zezwoleń, których ważność wygaśnie 15 kwietnia. W tym czasie prowadzone będą dalsze konsultacje, które pozwoliłyby na podpisanie porozumienia długoterminowego.

O północy z 15 na 16 lutego straciły ważność pozwolenia na transport samochodowy towarów do Rosji. Do tej pory Polska i Rosja nie doszły do porozumienia w sprawie zasad i liczby pozwoleń na przewóz towarów. Oznacza to, że na razie polscy przewoźnicy mogą jeździć do Rosji tylko na podstawie specjalnych międzynarodowych zezwoleń - których Polska posiada 168.

W grudniu ub.r. strona rosyjska wydała przepisy wykonawcze do umowy międzyrządowej z 1996 r., która określa zasady realizowania przewozów drogowych pomiędzy Polską a Rosją. Zmieniły one znaczenie pojęcia przewozu na rzecz kraju trzeciego. Nowe przepisy strona rosyjska rozciąga także na towary produkowane w Polsce, np. przez filie firm zagranicznych traktując je, jako przewóz na rzecz kraju trzeciego. A liczba zezwoleń na tego typu przewóz jest bardzo ograniczona.

Czytaj również: Pensje w Wielkiej Brytanii i w Polsce zrównają się... w 2107 roku

W 2015 r. obowiązywał kontyngent w wysokości 250 tys. zezwoleń dla polskich kierowców podzielonych na trzy kategorie: przewozy tranzytowe, przewozy dwustronne i tzw. kraje trzecie.


Źródło: TVN24 BiŚ/PAP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: