SuperBiz wiadomości Co będzie zawierała reforma OFE? Tłumaczymy krok po kroku

Co będzie zawierała reforma OFE? Tłumaczymy krok po kroku

04.07.2016, godz. 14:40
Co będzie zawierała reforma OFE?
Co będzie zawierała reforma OFE? foto: SHUTTERSTOCK

Minister Rozwoju Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie dowolnych pracowniczych programów emerytalnych. Jak wpłynie to na wysokość naszych emerytur? Czy OFE zostaną zlikwidowane? Wyjaśniamy, na czym będą polegały zmiany.

Dodatkowy obszar oszczędzania na emeryturę

Zapowiedziana w tym tygodniu reforma systemu emerytalnego zakłada wprowadzenie dobrowolnych, trzeciofilarowych, pracowniczych programów emerytalnych w sektorze przedsiębiorstw. Pomysłodawcy takiego rozwiązania chcą utworzyć nowe narzędzia umożliwiające odkładanie środków na emeryturę. W II filarze będą to Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK), a w III filarze – Indywidualne Programy Kapitałowe (IPK). Każdy pracownik między 19 a 55 rokiem życia zostanie automatycznie przypisany do programu emerytalnego, ale będzie przysługiwało mu prawo odstąpienia od umowy w ciągu trzech miesięcy.

Zmniejszenie biurokracji

Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) oraz Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) zostaną zachowane. Korzystanie z nich będzie wiązało się jednak z mniejszą biurokracją niż dotychczas. Ponadto IKE i IKZE staną się dostępne dla firm, zatrudniających poniżej 20 pracowników.

Przeczytaj również: Morawiecki: Nie będzie nacjonalizacji OFE, powstanie Program Budowy Kapitału

Większa transparentność ZUS

Każda osoba uzyska wgląd w dane na temat środków zgromadzonych we wszystkich programach emerytalnych. Informacje ma udostępniać centralna elektroniczna ewidencja kapitałowych programów emerytalnych prowadzona przez ZUS. Pozwali ona na integrację z rachunkiem bankowym.

System zachęt do oszczędzania

Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy będą mogli zadeklarować wysokość składki (od 2 do 4 proc. w przypadku pracownika i od 2 do 3 proc. w przypadku pracodawcy). Opłata uiszczana przez pracownika będzie zwalniała z obowiązkowej składki emerytalnej. Dodatkowo każdy pracownik przystępujący do programu otrzyma 250 zł opłaty powitalnej. Oplata uiszczana przez pracodawcę będzie zwolniona ze składek ZUS, a ponadto będzie uprawniała do obniżenia składki na Fundusz Pracy do wysokości 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej (zostanie na nią przeznaczone dofinansowanie w wysokości 0,5 proc. z Funduszu Pracy).

Zagwarantowany dostęp do zgromadzonych środków

Każdemu ma przysługiwać jednorazowe prawo wypłaty do 25 proc. zgromadzonych środków. Umożliwi to m.in. pokrycie wkładu własnego, potrzebnego do kupna mieszkania, pod warunkiem, że pieniądze zostaną zwrócone w ciągu 10 lat. Osoby potrzebujące pieniędzy na leczenie z orzeczeniem o niezdolności do pracy będą mogły wypłacić do 15 proc. zgromadzonego kapitału.

Stymulowanie długoterminowego oszczędzania

Osoby decydujące się na długoterminowe oszczędzanie będą mogły liczyć na rozmaite ulgi i przywileje w stosunku do krótkoterminowego oszczędzania. W tym celu zostanie obniżony podatek dochodowy od inwestycji długoterminowych z 19 do 10 procent. Ponadto zmianom ulegnie charakter obligacji premiowych i infrastrukturalnych. Kolejną alternatywą dla oszczędzających staną się Publiczne Fundusze Nieruchomości (PFN) – polski odpowiednik zagranicznych funduszy typu REIT.

Może cię zainteresować: Kaczyński na kongresie PiS: „szkodnik Balcerowicz" i pieniądze z OFE

Obowiązkowe PPK

Przez pierwsze dwa lata działania programu PPK mają być zarządzane przez Polski Fundusz Rozwoju. Każda firma zatrudniająca minimum 20 pracowników będzie miała obowiązek utworzenia PPK, natomiast mikro- i małe przedsiębiorstwa będą miały do wyboru Pracownicze Plany Kapitałowe oraz Indywidualne Programy Kapitałowe.

Likwidacja OFE

W ciągu kilkunastu lat OFE zarobiły dziesięciokrotność włożonego kapitału, jednak opłaty dystrybucyjne oraz inne koszty związane z zarządzaniem funduszami pochłonęly ok. 20 mld zł – o tę kwotę zmniejszył się kapitał przyszłych emerytów. Dlatego rząd powziął decyzję o likwidacji OFE. Jednocześnie zapowiedział, że nie będzie rezygnował z III filaru.

Źródło: tvn24bis.pl

tagi: Emerytury OFE
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: