Student

i

Autor: Shutterstock Student

Co drugi absolwent studiów nie pracuje w zawodzie

2017-05-05 13:32

Wiele młodych osób marzy o dobrze zdanej maturze, aby dostać się na wybrany wcześniej kierunek studiów. Znaczna część tej grupy wierzy, że ukończenie szkoły wyższej zapewni im satysfakcjonujące zatrudnienie. Tymczasem, jak wynika z badania firmy Work Services, aż 48,7 proc. absolwentów nie pracuje na stanowisku zgodnym z wykształceniem. Czas matur to zatem dobra okazja, żeby poważnie zastanowić się nad przyszłą karierą zawodową.

– Nasze dane pokazuję, że na stanowisku zgodnym lub częściowo zgodnym z wykształceniem pracuje nieco ponad 51 proc. osób. To dlatego, że wybierając kierunek edukacji wielu młodych kieruje się panującymi aktualnie trendami, a nie realiami rynku. W efekcie wpadają w ślepy zaułek i muszą się przebranżowić oraz szukać innej drogi zawodowej, żeby znaleźć satysfakcjonującą ich pracę – powiedział Maciej Witucki, prezes zarządu Work Service S.A.

Sprawdź także: Rynek pracy 2017. Zobacz, w jakim zawodzie najłatwiej znajdziesz pracę

– Duża grupa maturzystów przystępując do egzaminu dojrzałości nie ma świadomości, jakie są warunki na rynku. Wydaje im się, że po ukończeniu studiów pracodawcy sami się o nich upomną. Niestety rzeczywistość brutalnie weryfikuje to przeświadczenie. Dlatego odpowiedni wybór kierunku studiów i uczelni to niezwykle ważna decyzja, którą muszą podjąć młodzi ludzie – dodał Wiucki.

Wina leży po obu stronach
Jak czytamy w komunikacie Work Services, problemem jest nie tylko zły wybór kierunku studiów, ale też poziom edukacji na wielu uczelniach, niedostosowany do wymagań, jakie przed kandydatami stawia rzeczywistość. Z danych Work Service wynika, że ponad połowa pracodawców uważa, że osoby wchodzące na rynek pracy nie mają odpowiednich kompetencji. Przeciwnego zdania są 4 na 10 firm. To pokazuje, że pracownikom brakuje konkretnych umiejętności niezbędnych na początku swojej drogi zawodowej.

– Młodym ludziom nie jest łatwo odnaleźć się i zaistnieć na rynku. Wielu ma nadzieję, że studia zapewnią im odpowiednie umiejętności niezbędne, aby wejść na rynek, a w pracy okazuje się, że jest zupełnie inaczej – uważa Andrzej Kubisiak, dyrektor Zespołu Analiz Work Service S.A.

Czytaj też: Jest praca dla kierowców ciężarówek

Jak dodaje: „Receptą na tego typu sytuacje jest współpraca uczelni z biznesem, która funkcjonuje w największych ośrodkach akademickich w kraju już od kilku lat. Obu stronom zależy bowiem na zmniejszeniu bezrobocia wśród absolwentów oraz dobrym wykształceniu przyszłych pracowników. Żeby jednak zmieniły się proporcje dotyczące zadowolenia pracodawców z kompetencji absolwentów taka współpraca powinna odbywać się na jeszcze szerszą skalę. Potrzebne są też zmiany w edukacji, które przygotują absolwentów do zmieniających się warunków na rynku pracy".

Źródło: Work Services

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze