SuperBiz wiadomości Co oznacza Brexit dla Polaków?

Co oznacza Brexit dla Polaków?

07.06.2016, godz. 13:05
Wielka Brytania flaga
foto: SE/EAST NEWS

Nawet co piąty Polak planujący wyjazd do pracy w Wielkiej Brytanii może zrezygnować z tego pomysłu – wynika z danych Work Service. Brexit nie tylko zmniejszy emigrację z Polski. Uderzy też w Polaków pracujących już w Wielkiej Brytanii. Według szacunków Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, Brexit aż 400 tysięcy rodaków zmusi do powrotu do kraju. Takie mogą być skutki ewentualnego wyjścia Brytyjczyków z Unii Europejskiej.

Rynek pracy na Wyspach otworzył się dla Polaków w 2004 r. Od tego momentu, zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej, są oni traktowani tak samo jak obywatele Wielkiej Brytanii i mogą oni korzystać ze wszystkich przywilejów przysługującym rodowitym mieszkańcom Wysp. Jeżeli w referendum w sprawie członkostwa w Unii Europejskiej, które odbędzie się 23 czerwca br., Brytyjczycy zagłosują za opuszczeniem UE, będą samodzielnie decydować o tym, jak traktować imigrantów. Już teraz wiadomo, że wypracowany przez UE i brytyjski rząd kompromis zakłada ograniczenie zasiłków dla imigrantów z krajów Unii, w tym zasiłków pobieranych na dzieci mieszkające poza granicami Wielkiej Brytanii, przez okres 7 lat oraz wprowadzenie okresu przejściowego do 2020 r. Jeśli do tego dojdzie, 23% Polaków rozważających emigrację zarobkową zrezygnuje z wyjazdu za pracą.
Po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, potencjalni emigranci, mogą się spodziewać skomplikowanych procedur wjazdu. Pozwolenie na pobyt może być uzależnione od posiadania wysokiego kapitału własnego lub gwarancji zatrudnienia.
- Trudniej będzie o pracę, do której swobodny dostęp będą mieli jedynie Anglicy. Polacy bez paszportu Zjednoczonego Królestwa będą musieli starać się o zezwolenie na pracę. Trudniejsze może być również prowadzenie własnej działalności gospodarczej – tłumaczy Krzysztof Inglot, Pełnomocnik Zarządu Work Service S.A
Potencjalni emigranci mogą się spodziewać skomplikowanych procedur wjazdu, a pozwolenie na pobyt zostanie obwarowane wymogami wysokiego kapitału własnego lub gwarancji zatrudnienia.
Z badań Work Service wynika, że już teraz coraz więcej Polaków jako kraj emigracji wskazuje Niemcy, a zainteresowanie Wielką Brytanią spada.
Obecnie w Wielkiej Brytanii mieszka i pracuje 850 tys. Polaków. Zgodnie z brytyjskim prawem, imigranci, którzy przebywają na Wyspach legalnie przez okres powyżej pięciu lat, mogą ubiegać się o prawo stałego pobytu, co umożliwia im życie i pracę w Wielkiej Brytanii bez ograniczeń. Ponowne zamknięcie granic w wyniku Brexitu może spowodować powrót części emigrantów do Polski, a w konsekwencji wzrost bezrobocia i obciążenia dla budżetu państwa -wynika z raportu "Relacje Unia Europejska – Wielka Brytania po ewentualnym Brexicie" przygotowanego przez PISM.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: