SuperBiz wiadomości Co politycy na debacie obiecali frankowiczom? [WIDEO]

Co politycy na debacie obiecali frankowiczom? [WIDEO]

15.10.2015, godz. 18:46
DEBATA SE
foto: Super Express

Pomoc kredytobiorcom - szczególnie tym, którzy są zadłużeni we franku szwajcarskim, to jeden z czterech głównych tematów, który dominował w debacie "Super Expressu". Które partie zadeklarowały pomocy frankowiczom? Kto namawiał Polaków do brania kredytu w obcej walucie? I kto jest szczęśliwym posiadaczem takiego zadłużenia z naszych rozmówców?

W opinii przedstawicielki PSL - minister Ilony Antoniszyn-Klik, na pomoc ze strony państwa zasługują wszyscy kredytobiorcy w trudnej sytuacji, nie tylko frankowicze. O krok dalej poszedł poseł PiS Paweł Szałamacha, który zapowiedział korektę systemu bankowego. - Ludzie spłacali regularnie kredyt przez 6-7 lat i ich dług nie tylko się nie zmniejszył, ale jeszcze urósł. I to nie z ich winy - przekonywał.

Zobacz koniecznie: Ostre spięcie Wiplera z Antoniszyn-Klik na debacie "Super Expressu" [WIDEO]

Z kolei poseł Przemysław Wipler (KORWIN) stwierdził krótko, że umowy z frankowiczami były zawierane niezgodnie z prawem i w takich przypadkach powinien się nimi zająć sąd.

Posiadaczem kredytu we frankach jest - jak sam przyznał, członek Nowoczesnej Paweł Rabiej. - Podjąłem tą decyzję świadomie - przyznał. Rabiej dodał, że ciężar rozwiązania tego problemu leży zarówno po stronie banków jak i kredytobiorców. - Dla banków to też jest problem - wyjaśniał.

Senator PO Łukasz Abgarowicz pochwalił się zablokowanie poprawek SLD do ustawy o frankowiczach w sejmie, które w jego opinii byłyby bardzo szkodliwe. Dodał też, że jeśli umowy zawierane z bankiem były niezgodne z prawem, to jest to sprawa dla wymiaru sprawiedliwości. Senator zaznaczył, że w tym temacie nie można rozróżniać kredytobiorców pod względem waluty zadłużenia. Zaproponował też wprowadzenie systemu zmiany mieszkania dla osób tkwiących w kredytach (zamiana lokum na mniejsze).

Wzmianki o SLD nie podarował Andrzej Szejna, reprezentant Zjednoczonej Lewicy. Wyjaśnił, że gdyby ustawa przeszła w kształcie zaproponowanym przez jego ugrupowanie, to kredytobiorcy mieliby większą ochronę. - Kodeks cywilny przewiduje sytuację wyzysku. Kredytobiorcy byli wyzyskiwani przez banki - tłumaczył Szejna. Dodał, że zaufanie obywateli do sektora bankowego zostało nadszarpnięte.

Czytaj też: 15 tys. nauczycieli pod kancelarią premiera. Czy powinni dostać podwyżki? [SONDA]

Abgarowicz przyznał, że sami politycy namawiali publicznie Polaków do zaciągania kredytów we frankach, na co oburzył się poseł PiS. - Dlaczego pan kłamie? - wypalił Szałamacha. Na co Szejna dodał, że chyba chodziło o Ryszarda Petru.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: