SuperBiz wiadomości Co złodziej chętnie wyniesie z twojego mieszkania? Wcale nie elektronikę!

Co złodziej chętnie wyniesie z twojego mieszkania? Wcale nie elektronikę!

25.04.2016, godz. 11:56
Jak chronić się przed włamaniem? Poznaj skuteczne sposoby na złodzieja!
foto: Materiały prasowe

94 tys. - tyle kradzieży z włamaniem odnotowała w Polsce policja w 2015 r. Nic więc dziwnego, że obrabowania mieszkania obawia się prawie 30 proc. Polaków. Co najczęściej pada łupem włamywaczy, a na co nie zwracają większej uwagi?

Już niedługo rusza sezon urlopowy. Wielu z nas wyjedzie nawet na dwutygodniowe wakacje, zostawiając swoje mieszkania bez opieki. To właśnie lekkomyślne podejście właścicieli nieruchomości często zachęca złodziei do włamania. - Wiele osób nie decyduje się na odpowiednie zabezpieczenie mieszkania, bo boją się kosztów montażu alarmu lub problemów z jego założeniem – tłumaczy Radek Pallach, ekspert ds. smart home security w firmie Elephant.

ZOBACZ TEŻ: 5 dowodów na to, że „Gra o tron” to serial o… finansach!

Co ciekawe, prawdopodobieństwo wizyty złodziei w naszym lokum zwiększa się lub zmniejsza w zależności od regionu, w którym mieszkamy! Najwięcej kradzieży policja odnotowuje w województwach dolnośląskim, mazowieckim i śląskim. Najbezpieczniejsze są z kolei województwa świętokrzyskie, podlaskie i podkarpackie.

Co złodzieje wynoszą z mieszkań najchętniej? Wbrew pozorom wcale nie elektronikę! Na pierwszym miejscu są pieniądze, na drugim biżuteria. - Pieniądze i biżuteria są dla włamywaczy łatwym łupem m. in. ze względu na łatwość w odnalezieniu miejsca, w którym są przechowywane. Właśnie dlatego gotówki nie powinniśmy trzymać w skarpecie czy za obrazem wiszącym na ścianie, a pierścionków, łańcuszków itp. w szufladach czy pościeli − mówi Pallach. Dodaje, że zarówno gotówkę jak i biżuterię jest niesamowicie trudno odzyskać policji.

ZOBACZ TEŻ: Technologia dla średnio zaawansowanych: zrób sobie własną apkę

Na dalszym miejscu w rankingu zainteresowania włamywaczy znajdują się zegarki oraz… zegary stojące i wiszące! Dopiero na czwartej pozycji jest elektronika - radia, telewizory, wzmacniacze, wieże i konsole do gier. Kolejne na liście są AGD, wyposażenie wnętrz, magnetowidy, odtwarzacze czy kamery wideo. Ostatnie miejsca wśród najchętniej wybieranych łupów zajmują telefony komórkowe i obca waluta.

Złodzieje kradną także odzież, bieliznę i pościel, ale one padają łupem włamywaczy stosunkowo rzadko. Jeszcze mniejsze zainteresowanie złodziei budzi alkohol oraz artykuły chemiczne, drogeryjne i toaletowe, kosmetyki i perfumy.

Źródło: strefabiznesu.kurierlubelski.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: