SuperBiz wiadomości Dziś ostatni dzień na wybór między ZUS a OFE. Kolejna okazja za cztery lata!

Dziś ostatni dzień na wybór między ZUS a OFE. Kolejna okazja za cztery lata!

31.07.2016, godz. 12:10
Zamiast OFE będzie IKE
Zamiast OFE będzie IKE foto: SHUTTERSTOCK

Jeszcze tylko dziś do północy jest otwarte okienko transferowe, w czasie którego możemy zdecydować, czy całość składki emerytalnej pozostawić w ZUS, czy też część przekazywać do OFE. Następna taka okazja będzie za 4 lata.

Obecne okno transferowe trwa od kwietnia tego roku i nieco różni się od ostatniego z 2014 roku. Wówczas osoby mające zatrudnienie musiały potwierdzić swoją przynależność do OFE, w innym wypadku całość ich składek emerytalnych przechodziła do ZUS i jego subkonta. Teraz "Oświadczenie o przekazaniu składki do otwartego systemu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych" wypełniają te osoby, które w poprzednim oknie transferowym nie złożyły oświadczenia o przekazywaniu składki do OFE albo nie są członkami OFE, a całość ich składki na drugi filar jest ewidencjonowana na subkoncie w ZUS.

Zobacz również: Rząd zajmie się jutro reformą emerytalną. Ministrowie buntują się przeciwko premier

Wniosek ten można pobrać na stronie internetowej ZUS, na platformie UE ZUS, formularze są również dostępne bezpośrednio w placówkach ZUS. Wówczas w I filarze (ZUS) zostanie 12,22 proc. składki obliczonej od podstawy wymiaru, a 7,3 proc. będzie zapisane na subkoncie. Zmiana ta dotyczy tylko osób, którym pozostało więcej niż 10 lat do emerytury. Decyzję o przyszłości swojego konta emerytalnego można podjąć do północy. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, szybko odwiedźcie stronę ZUS-u. Dokumenty można złożyć elektronicznie, jendak to opcja wyłącznie dla osób posiadających profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Oświadczenie można też jednak jeszcze dziś nadać pocztą, w tym celu należy się z nim udać do głównego urzędu pocztowego w danym mieście, który będzie otwarty mimo weekendu, i wysłać do ZUS-u.

Źródła: tvn24bis.pl, wyborcza.biz

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: