SuperBiz wiadomości Coraz bliżej zakazu handlu w niedzielę. „S” zbierze 100 tys. podpisów?

Coraz bliżej zakazu handlu w niedzielę. „S” zbierze 100 tys. podpisów?

04.07.2016, godz. 16:16
Sklep, handel, zakupy
foto: SE/EAST NEWS

Na pewno uda nam się zebrać 100 tysięcy podpisów poparcia dla projektu ograniczeń handlu w niedzielę – powiedział w rozmowie z tvn24bis.pl Tomasz Włodarczyk z NSZZ "Solidarność". Wszystko więc wskazuje na to, że projekt ten ma realne szanse wejść w życie. Poparcie dla niego zapowiedział już bowiem prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Podpisy pod projektem zakazującym handlu w niedzielę zbiera komitet obywatelski zawiązany z inicjatywy NSZZ „Solidarność”. Komitet ma jeszcze dwa miesiące na zebranie 100 tys. podpisów, ale jak tłumaczy Tomasz Włodarczyk, chce mieć ich o wiele więcej.

Projekt „S” wprowadza zakaz handlu w niedzielę. Od tej reguły byłoby jednak kilka wyjątków. Zakaz nie dotyczyłby na przykład sklepów, w których „czynności sprzedażowe” wykonuje przedsiębiorca prowadzący indywidualną działalność gospodarczą, stacji benzynowych nieprzekraczających 150 m kw., piekarni zlokalizowanych przy zakładach produkcyjnych prowadzących sprzedaż produktów własnej produkcji w godz. 6-13.

Czytaj również: Całkowity zakaz handlu w niedzielę dzieli Polaków. Tylko 23 proc. jest za

Handel w niedzielę mógłby też się odbywać m.in. w aptekach i punktach aptecznych, w kioskach nieprzekraczających 50 m kw. powierzchni, w placówkach handlowych prowadzących sprzedaż pamiątek, w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku.

 Handel w niedzielę byłby dopuszczony m.in. w strefach wolnocłowych i podmiotach działających na rzecz handlu nieprzekraczających 100 m kw. powierzchni użytkowej usytuowanych na terenie gmin, które posiadają status uzdrowiska.

W projekcie przewidziano też kilka niedziel handlowych. Chodzi o: dwie niedziele przed Bożym Narodzenie, jedna przed Wielkanocą, trzy wyprzedażowe na koniec stycznia i czerwca oraz na początku lipca i w ostatnim tygodniu letnich wakacji. Na 52 tygodni sklepy otwarte byłyby przez siedem niedziel.

Zobacz także: Handel w niedzielę będzie ograniczony? Od dziś Solidarność zbiera podpisy

Projekt przewiduje też surowe kary za złamanie zakazu. Przedsiębiorcom, którzy zdecydują się na handel w niedzielę ma grozić nawet dwa lata więzienia. „S” tłumaczy, że umieszczenia tego zapisu w projekcie chcieli sami pracodawcy.

Projekt „S” ma duże szanse na wejście w życie. Pod koniec czerwca Jarosław Kaczyński zapowiedział w trakcie spotkania z Komisją Krajową NSZZ "Solidarność", że jego partia poprze tę inicjatywę.

Źródło: tvn24bis.pl, money.pl; oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: