SuperBiz wiadomości Coraz więcej Polaków wypłaca gotówkę ze sklepowej kasy

Coraz więcej Polaków wypłaca gotówkę ze sklepowej kasy

12.07.2016, godz. 14:43
PIENIĄDZE KARTA BANKOMAT PLATNOŚĆ TELEFONEM SKARBONKA
foto: SHUTTERSTOCK

Coraz mniej osób wypłaca pieniądze z bankomatów. Polacy przerzucają się na usługę „cash back”. W pierwszym kwartale tego roku ze sklepowych kas pobrano ponad 242 mln zł.

Od kilku kwartałów coraz mniej osób wypłaca pieniądze z bankomatów. Spada też wartość tak pobieranej gotówki.  Jak podaje Narodowy Bank Polski w pierwszych trzech miesiącach tego roku Polacy dokonali 170 mln wypłat o wartości 71,6 mln zł. To az o 6 proc. mniej niż pod koniec poprzedniego roku.

Tak zmiana w statystyka wynika z powszechnego  korzystania z kart zbliżeniowych oraz z rosnącej sieci akceptacji kart.

Zobacz: Spadek na rynku nieruchomości

Na popularności zyskuje za to usługa "cash back", polegająca na możliwości płaceniu kartą za zakupy i jednoczesnej możliwości pobrania gotówki z kasy. Taka usługa dostępna jest w sklepach oznaczonych logo "cash back". Na koniec marca były to 94,7 placówek handlowych.

Rośnie też liczba i wartość wypłat z „casch back”. W pierwszym kwartale tego roku Polacy 2,3 mln razy korzystali z tej usługi, to aż o  94 tys. razy więcej niż w ostatnim kwartale minionego roku. W sumie pobrali tak 242 mln zł.

Zobacz: Uwaga na wyprzedaże

Także nie ma co się dziwić, że instytucje oferujące takie możliwości podnoszą limit wypłacanej gotówki. Dotychczas w ramach "cash back" można było wypłacić maksymalnie 300 zł. Teraz MasterCard podniesie limit do 500 zł (Visa na arzie pozostaje przy puli 300 zł).

źródło: wyborcza.biz

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: