SuperBiz wiadomości Credit Agricole Bank Polska ma kłopoty? UOKiK stwierdził nieprawidłowości

Credit Agricole Bank Polska ma kłopoty? UOKiK stwierdził nieprawidłowości

02.06.2017, godz. 18:02
UOKiK
foto: EAST NEWS

UOKiK wziął pod lupę kolejny bank, dla którego kontrola nie skończyła się pomyślnie. Credit Agricole Bank Polska miał dokonywać jednostronnych zmian postanowień umownych bez żadnych podstaw prawnych. Nie informował również o zmianach klientów. Oprócz tego informacje miał podawać na nietrwałych nośnikach, co jeśli nie jest wykonane w sposób prawidłowy - jest niezgodne z prawem.

Jednostronne zmiany postanowień umownych bez podstaw prawnych i bez informowania klientów o przyczynach i okolicznościach zarzucił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów kolejnej instytucji - Credit Agricole Bank Polska. Nieprawidłowości dotyczyły m.in. zmian wysokości opłat za wybranie gotówki z bankomatów, które nie wiadomo, czy wcześniej zostały umieszczone w regulaminie, a bank nie zawarł tej informacji w późniejszych wiadomościach do klientów.

Zobacz także: CBOS: Dla 62 proc. Polaków wypełnienie PIT-u to łatwizna


Kolejnym zarzutem jest fakt wykorzystywania przez instytucję systemu e-bankowości, który „nie posiadał cech trwałego nośnika" i nie powinien on być wykorzystywany do komunikacji z klientami.
Bank już w trakcie postępowania zadeklarował rekompensatę strat dla klientów i usunięcie skutków praktyk. Jak wynika z wypowiedzi prezesa UOKiK, Marka Niechciała jest to pierwszy przypadek z kilkunastu obecnie kontrolowanych, kiedy podmiot dobrowolnie zgodził się z wydaną opinią już podczas procesu kontroli.

Sprawdź również: Wiceminister finansów podała się do dymisji. W ministerstwie była 31 lat!


W ramach rekompensaty Credit Agricole ma zaproponować korzystającym z jego usług zawarcie aneksów do obowiązujących umów, a zmiany, które były wprowadzane w latach 2013-2015 mają zostać wynagrodzone zwrotem pobranych opłat oraz prowizji. Oprócz tego wszyscy klienci, którzy otrzymali  od banku wiadomość nieposiadającą pełnych danych, będą mogli za darmo wybierać gotówkę z bankomatów na terenie Polski oraz za granicą. O tym fakcie bank ma poinformować poszkodowanych listownie.

 

Źródło: /UOKiK

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: