SuperBiz wiadomości Cudzoziemcy w pół roku zostawili w Polsce 19,1 mld złotych

Cudzoziemcy w pół roku zostawili w Polsce 19,1 mld złotych

27.09.2016, godz. 15:43
Turyści wydają pieniądze w Polsce
foto: SHUTTERSTOCK

19,1 mld zł – tyle wydali cudzoziemcy w Polsce w pierwszym półroczu 2016 r. W tym samym czasie nasi rodacy zostawili za granicą 8,4 mld zł – podaje GUS.

Tylko w II kwartale br. cudzoziemcy zostawili w Polsce ok. 10,4 mld zł. To ponad dwa razy mniej niż wydali za granicą mieszkańcy Polski – w analogicznym okresie było to 4,6 mld zł.

Najwięcej pieniędzy wydali u nas goście przyjeżdżający z Niemiec – ich wydatki stanowiły 48 proc. ogółu wydatków cudzoziemców przekraczających granicę lądową Polski w II kwartale 2016. Na kolejnych miejscach zestawienia znalazły się: Ukraina (19,9 proc.), Czechy (11,6 proc.), Słowacja (7,9 proc.), Białoruś (6,1 proc.), Litwa (4,9 proc.) i Rosja (1,5 proc.).

Czytaj też: Zobacz, gdzie śpią turyści odwiedzający Polskę [GALERIA]

Ich największym zainteresowaniem cieszyły się towary nieżywnościowe – przeznaczyli na nie 84 proc. wydanych środków. Wydatki na żywność i napoje bezalkoholowe stanowiły 12 proc. ogółu, a pozostałe, w tym na usługi, ok. 4 proc.

Materiały do budowy, remontu i konserwacji mieszkania lub domu należały do najchętniej kupowanych towarów przez cudzoziemców w Polsce – stanowiły one ok. 25 proc. wydatków na towary nieżywnościowe. Zaraz za nimi znalazł się sprzęt RTV i AGD (ok. 18 proc.) oraz części i akcesoria do środków transportu (ok. 15 proc.).

Źródło: PAP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: