SuperBiz wiadomości Cukier osiągnął rekordowo wysokie ceny, ale mimo to polskie buraki idą na eksport

Cukier osiągnął rekordowo wysokie ceny, ale mimo to polskie buraki idą na eksport

03.10.2016, godz. 14:22
cukier, kostki cukru
foto: EAST NEWS

W ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny cukru na sklepowych półkach poszły w górę o blisko 30 procent. Mimo że inne towary potaniały ze względu na utrzymującą się w naszym kraju deflację, słodkie przyjemności kosztują coraz więcej.

W sierpniu cukier podrożał o 5 proc., ale w skali roku – o 20 – 30 proc. – szacuje next.gazeta.pl. Nie bez znaczenia dla handlu „białą trucizną" pozostaje załamanie produkcji w Brazylii, która jest potentatem na rynku cukru. Niekorzystne warunki pogodowe wpłynęły również na ograniczenie podaży cukru w Indiach, które uważane są za drugiego na świecie producenta cukru.

Z danych Statista.com za lipiec 2015 r. można wywnioskować, że roczna światowa produkcja cukru wyniosła 175 mln ton. Z tego aż 35,8 mln ton dostarczyła na rynek Brazylia, a 7,8 mln ton – Stany Zjednoczone. Konsumpcja cukru w USA wyniosła 10,8 mln ton, natomiast Brazylia sprzedała na eksport 23,9 mln ton cukru. Łącznie UE importowała w ciągu roku 3,2 mln ton cukru.

Przeczytaj również: Cena cukru idzie w górę. Wkrótce będziemy płacić więcej za słodycze?

Od początku stycznia do końca czerwca br. polskie przedsiębiorstwa sprzedały na eksport 207 tys. ton cukru. Większa część towaru, bo 139 tys. ton, została przeznaczona na wywóz do krajów członkowskich, z czego aż 57 tys. ton kupiły Niemcy. Poza UE najwięcej cukru, bo 26,7 tys. ton, nabył od nas Izrael. W Unii Europejskiej średnia cena tony polskiego cukru wyniosła 516 euro, poza UE było to 400 euro za tonę – wynika z danych przytoczonych przez tvn24bis.pl.

Zobacz także: Szykują się ogromne podwyżki cen rachunków za wodę

Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oszacował, że za kilogram cukru w lipcu br. trzeba było średnio zapłacić 2,8 złotego. Tymczasem na przełomie 2014 i 2015 r. kilogram „białej trucizny" kosztował tylko 2 złote. Wbrew światowym tendencjom, w tym sezonie zbiory buraków cukrowych w Polsce były duże. Ponieważ jednak sytuacja na światowych rynkach sprzyja sprzedaży, można spodziewać się, że znaczna część bordowych warzyw zostanie przeznaczona na eksport – konkluduje next.gazeta.pl. Według IERiGŻ eksporterzy pozbywają się zapasów, żeby zwolnić miejsce w magazynach przed wzmożoną produkcją w sezonie 2016/2017. Od 1 października przyszłego roku zostanie bowiem zniesiony limit produkcji cukru w Unii Europejskiej.

Ponieważ FED utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie, dolar nie powinien się umacniać. To właśnie w tej walucie przeważnie odbywa się sprzedaż cukru na świecie. Jednocześnie Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa przewiduje, że w tym i przyszłym sezonie zmniejszy się podaż cukru.

Źródła: tvn24bis.pl, statista.com, next.gazeta.pl, fapa.com.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: