SuperBiz wiadomości Czarne chmury nad synoptykami. Zapłacą karę za błędną prognozę pogody?

Czarne chmury nad synoptykami. Zapłacą karę za błędną prognozę pogody?

06.06.2017, godz. 08:00
burza, piorun, niebo, chmury
foto: EAST NEWS

Prognoza pogody – bez niej wiele osób nie wyobraża sobie nawet jednego dnia. W końcu trzeba wiedzieć, jak się ubrać, czy potrzebny będzie parasol itd. Gorzej, jeśli prognoza się nie sprawdzi albo też synoptycy nie ostrzegą przed poważnym jej załamaniem. Wtedy może zrobić się naprawdę groźnie… Jest nawet pomysł, by synoptyków karać finansowo za nietrafione prognozy pogody!

Pomysł taki przedstawił 5 czerwca szef rosyjskiego Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych Władimir Puczkow. Według niego synoptycy powinni być karani, jeśli podadzą prognozę, która się nie sprawdziła albo też spóźnią się z informacjami o pogodzie ważnymi dla bezpieczeństwa obywateli. Kontrowersyjna wypowiedź Puczkowa to pokłosie nawałnicy, która przeszła nad Moskwą 29 maja. Mieszkańcy rosyjskiej stolicy nie zostali o niej w porę ostrzeżeni. Wiatr był tak silny, że nie mogły mu się oprzeć nie tylko drzewa, ale i dachy moskiewskich budynków. Śmierć poniosło kilkanaście osób, ponad sto zostało rannych.

ZOBACZ TEŻ: Świadkowie Jehowy zdelegalizowani w Rosji! Skonfiskują im majątek?

- Nadszedł czas, by wypracować system ekonomicznej odpowiedzialności za błędne prognozy pogody podawane przez rosyjskich synoptyków – powiedział Puczkow odnosząc się do pracowników Rosgidrometu, czyli federalnej instytucji będącej w Rosji odpowiednikiem naszego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Według niego za podanie błędnej lub spóźnionej prognozy pogody powinni osobiście odpowiadać synoptycy. Puczkow nie zdradził, jaka miałaby być wysokość kar za nietrafienie z prognozą.

ZOBACZ TEŻ: Rosjanie wybudują sobie Reichstag, aby go zdobyć jak w 1945 r.!

Podobny pomysł pojawił się jednak w Rosji już wcześniej. W marcu br. odpowiedni projekt skierował do Dumy jeden z rosyjskich parlamentarzystów. Projekt ten zakłada, że, jeśli synoptyk pomyli się w swojej prognozie o przynajmniej 5 st. Celsjusza, zapłaci 3 tys. rubli (200 zł) grzywny, a zatrudniająca go instytucja do 10 tys. rubli (700 zł). Jeśli synoptyk pomyliłby się powyżej 11 st. Celsjusza, musiałby zapłacić 10 tys. rubli (700 zł), a jego szefostwo do 20 tys. rubli (1400 zł).

Źródło: ria.ru

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: