SuperBiz wiadomości Czas na realizację śmiałych planów

Czas na realizację śmiałych planów

21.04.2010, godz. 02:00
Czas na realizację śmiałych planów
foto: Brak agencji
Wiosna sprzyja podejmowaniu śmiałych życiowych wyzwań. Po zimie z większą dozą optymizmu patrzymy na świat i nasze możliwości, chętniej mierzymy się z trudnościami. To dobry moment na zaplanowanie większej inwestycji w domu, realizację marzeń o własnym mieszkaniu czy samochodzie, na podjęcie decyzji o wykonaniu długo odkładanego remontu...

W takich sytuacjach jednak z reguły bez pomocy banku się nie obejdzie. W pierwszej kolejności musisz zrobić sam "rachunek sumienia". Powinieneś ustalić, ile pieniędzy będziesz potrzebował na zakup mieszkania.

Następnie robisz rozeznanie, ile pieniędzy sam możesz wyłożyć na planowaną inwestycję: czy masz własne oszczędności, czy możesz liczyć na finansową pomoc ze strony np. rodziny itd. W ten sposób ustalasz, jakim wkładem własnym będziesz dysponował i kredytu w jakiej wysokości potrzebujesz (musisz przy tym uwzględnić dodatkowe opłaty i prowizje związane z transakcją kupna mieszkania oraz uzyskaniem kredytu).

Kiedy już wiesz, czego chcesz, sprawdzasz wstępnie, dla własnej orientacji, swoją zdolność kredytową - czyli to, czy będzie cię stać na spłacanie rat. Przy okazji wyliczasz też, na jaki okres kredytowania możesz sobie pozwolić.

Wykorzystaj do tego np. internetowy kalkulator na stronie www.zbp.pl/kalkulator.

Policz sam

Gdy określisz, jakimi łącznie dysponujesz dochodami miesięcznymi netto (zsumuj wszystkie dochody domowników), podlicz swoje wszystkie stałe, comiesięczne obciążenia (rachunki za czynsz, gaz, prąd, telefony, koszty związane z samochodem itd.). Kwotę, którą otrzymasz w wyniku obliczeń, odejmij od kwoty swoich dochodów i podziel przez liczbę osób w twoim gospodarstwie domowym. W ten sposób dowiesz się, ile wolnych środków pozostaje miesięcznie na jednego domownika.

Sprawdź się w BIK

Jeśli w przeszłości korzystałeś już z różnych kredytów (także kart kredytowych), dla pewności sprawdź, jakie informacje na twój temat posiada Biuro Informacji Kredytowej. Dzięki temu będziesz miał możliwość zweryfikowania ewentualnych błędów w danych przechowywanych w BIK, zanim bank, w którym będziesz się ubiegał o kredyt, zwróci się do Biura o informacje na ich temat.

Wybierz bank

Uzbrojony w tę całą wiedzę na swój temat możesz przystąpić do kolejnego etapu. Korzystając np. z danych zawartych w prasie czy na stronach internetowych oraz używając internetowych kalkulatorów kredytowych, możesz zrobić wstępną selekcję ofert banków (można też skorzystać z usług doradców kredytowych).

Do wybranych 2-3 lub więcej banków (to zależy też od tego, czy dysponujesz czasem) udajesz się na osobistą rozmowę, by poznać szczegóły ofert i dokładniejsze symulacje swojego kredytu. Na podstawie zebranych informacji wybierasz jedną, najkorzystniejszą dla siebie ofertę.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: