SuperBiz wiadomości Czeka nas rewolucja Ultra HD!

Czeka nas rewolucja Ultra HD!

01.06.2015, godz. 13:30
Telewizor, oglądanie telewizji
foto: fotomontaż

Zwykła rozdzielczość HD nie robi już na widzach większego wrażenia. Jest niemal standardem i dlatego na popularności zyskuje format Ultra HD. Na rynku dostępne są coraz bardziej zaawansowane technologicznie telewizory, a wraz z nim rozwijają się dostawcy programów. Liderem w tym zakresie wdrażania Ultra HD jest obecnie operator satelitarny SES Astra.

Technologia Ultra HD to kolejna, nadchodząca rewolucja na rynku rozpowszechniania treści. Standard ten jest już powszechnie używany m.in. w kinach. Nic dziwnego, skoro format Ultra HD lub 4K w projekcji kinowej, w przeciwieństwie do „zwykłego HD“, zapewnia czterokrotnie wyższą rozdzielczość obrazu, więcej kolorów i lepszy kontrast. Najwięksi producenci telewizorów, m.in. Samsung, Sony, Panasonic czy LG wprowadzają na rynek coraz więcej odbiorników UHD. Na podstawie danych DisplaySearch do roku 2016 aż 78 proc, telewizorów o przekątnej powyżej 50 cali będzie miało już matryce UHD.

Zobacz również: Koniec korków na autostradzie A4 [WIDEO]

Obecnym standardem na świecie jest format HD, w którym Astra jest zdecydowanym liderem. W Polsce wciąż wiele kanałów jest nadawanych w dwóch standardach: SD i HD, jednak nowe programy wprowadzane są już w formacie HD. Większość widzów ma więc dostęp do treści w wysokiej rozdzielczości. W chwili obecnej w Europie jest już ponad 500 kanałów HD nadawanych z satelity Astra.

W całej Europie sygnał w jakości HD w roku 2014 odbierało 47 milionów gospodarstw domowych. Rok wcześniej 9 milionów mniej. Ekspansja jest więc szybka i widoczna: aż 77 proc. europejskich domostw odbierających sygnał satelitarny ogląda programy w HD transmitowane przez SES Astra. Firma na koniec 2014 roku nadawała ponad 6500 kanałów tv, w tym ponad 1800 w jakości HD.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: