SuperBiz wiadomości Czesi zawstydzili Polaków. Wprowadzają dwa razy większe ulgi podatkowe dla dzieci

Czesi zawstydzili Polaków. Wprowadzają dwa razy większe ulgi podatkowe dla dzieci

05.05.2016, godz. 19:00
Rodzina w restauracji
foto: SHUTTERSTOCK

Od 1 maja tego roku nasi południowi sąsiedzi mają nową ordynację podatkową, która ucieszy czeskie rodziny. Szczególnie w przypadku rodzin z dwójką dzieci, gdzie ulga podatkowa wzrośnie do 5 tys. złotych. Dla porównania, w Polsce rodzice dwójki potomstwa, mogą odpisać od podatku jedynie ok. 2,2 tys. zł.

Rodzina w Czechach z jednym dzieckiem, według nowych przepisów, może liczyć na odpis o równowartości 2100 złotych. Z kolei odpowiednio taka sama rodzina w Polsce już jedynie 1112,04 zł.

Zobacz również: Rozszerzenie 500+ do 21 roku życia? Realna perspektywa czy strefa marzeń

I dopiero przy drugim dziecku zaczyna się prawdziwy rozstrzał. Czeska rodzina odlicza w PIT 5 tys. zł, a polska dwukrotnie mniej - bo 2 224,08 zł. Za naszą południową granicą na trzecie i każde następne dziecko przysługują dodatkowe trzy tysiące złotych ulgi.

W Polsce odliczenie od podatku z trójką dzieci to 4224,12 zł; z czwórką – 6924,12 zł, a z pięciorgiem – 9624,12 zł. Rodzice jednego dziecka mogą skorzystać z ulgi, jeżeli ich dochód nie przekracza 112 tys. zł rocznie.

Czeskie rodziny mają jeszcze jeden powód do zadowolenia. Rząd w Pradze zdecydował, że w tym przypadku prawo działa wstecz. Oznacza to, że nową większą ulgę będzie można rozliczyć również za poprzednie miesiące, a nie jedynie za okres od pierwszego maja.


Źródło: Money.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: