SuperBiz wiadomości Częstochowa zawstydziła Watykan. Jedyne takie muzeum na świecie

Częstochowa zawstydziła Watykan. Jedyne takie muzeum na świecie

24.07.2017, godz. 23:59
Muzeum monet i medali Jana Pawła II
Muzeum monet i medali Jana Pawła II foto: www.jp2muzeum.pl

Utrwalenie wizerunku św. Jana Pawła II na monetach i medalach stało się sposobem na uwiecznienie Jego wielkich dokonań w dziele pojednania ludzi na całym świecie oraz przekazania tej spuścizny przyszłym pokoleniom. Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II jest votum ofiarowanym Królowej Polski przez Krzysztofa Witkowskiego. Jest także wielkim hołdem złożonym najwybitniejszemu z Polaków – św. Janowi Pawłowi II, który z radością przybywał do Jasnogórskiej Pani.

Zbiory

To wyjątkowe miejsce, posiada prawie dwa tysiące monet z wizerunkiem Jana Pawła II. Do najstarszych zalicza się przebitki na srebrnych przedwojennych monetach o nominałach 10, 5, 2 zł pochodzących z 1932 r. Do prawdziwych rarytasów zaliczyć można próbną 12–sto uncyjną złotą monetę o nominale 200 tys. zł z roku 1987, wybitą zaledwie w 5 egzemplarzach.

W Muzeum można zobaczyć monety wykonane wszelkimi znanymi w numizmatyce technikami: bite stemplem lustrzanym, zwykłym oraz stemplem matteproof, wykonywane tampodrukiem oraz emaliowane. W ich produkcji wykorzystuje się materiały takie jak: złoto, srebro, niob, miedź, ołów, aluminium, miedzionikiel, brąz, mosiądz, cyna, cynk czy akryl. Ciekawostką są również monety zdobione kryształami Swarovskiego.

Największy egzemplarz znajdujący się w zbiorach Muzeum to Moneta Ioannes Paulus II maximus jest pierwszą w historii światowej numizmatyki monetą w kształcie Polski. Zdobi ją 27 diamentów. Szlachetne kamienie symbolizują lata pontyfikatu Jana Pawła II. To niezwykłe arcydzieło numizmatyki wybito ze srebra najwyższej dostępnej próby 999,9 (standard „nieskazitelne srebro"). Srebrna moneta waży 100 uncji, a więc ponad 3 kilogramy. Najmniejsze natomiast ważą zaledwie pół grama i są wykonane nie tylko ze srebra, złota ale również platyny. Przykład stanowi polska złota moneta beatyfikacyjna, ważąca 1 gram.

Wśród medali znajdujących się w kolekcji na szczególną uwagę zwiedzających z pewnością zasłużą medale pielgrzymkowe. Były one bite z okazji kolejnych pielgrzymek i wręczane osobiście przez Jana Pawła II dygnitarzom, przywódcom państwowym, korpusowi dyplomatycznemu oraz ludziom zasłużonym. Prezentowana obecnie kolekcja zawiera prawie 11000 eksponatów.

Ekspozycja

Szczególnie ważną rolę w Muzeum odgrywa sposób ekspozycji. Miłe zaskoczenie stanowić będzie niekonwencjonalne oświetlenie kolekcji składające się z prawie pięćdziesięciu tysięcy punktów świetlnych. Do prezentacji eksponatów wykorzystano najnowocześniejsze środki audiowizualne, mające na celu podniesienie atrakcyjności zwiedzania i przybliżenie tego szczególnego rodzaju dzieł sztuki.

Relikwie

Ważną częścią naszych zbiorów są relikwie bł. Jana Pawła II. Muzeum jest w posiadaniu relikwii I stopnia, którą stanowią włosy Papieża oraz relikwii II stopnia fragment drewna z krzyża, który Papież trzymał na swych kolanach w Wielki Piątek 2005 roku po zakończeniu drogi krzyżowej, w której nie mógł uczestniczyć ze względu na stan zdrowia. Muzeum posiada również bardzo bogaty i interesujący zbiór innych pamiątek związanych z osobą Jana Pawła II, m. in. replikę pierścienia, szat liturgicznych, stułę i nieodebraną piuskę papieską, a także replikę pastorału.

Działalność

Od początku istnienia Muzeum prowadzi działalność kulturalną i edukacyjną. Wśród nich na uwagę zasługują spotkania z ciekawymi osobami, koncerty, pokazy filmowe, konkursy oraz turnieje sportowe. Od 18 marca 2012 do 18 maja 2020 roku organizowane są cykle spotkań: Dni Papieskie „Z Janem Pawłem II ku przyszłości". W trakcie comiesięcznych spotkań wybitne osobistości duchowne i świeckie wspominają twórczość i dokonania Jana Pawła II.

Dojazd

Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II mieści się w budynku firmy President Electronics Poland. Usytuowane jest w niewielkiej odległości od drogi krajowej DK 1 i około 5 km od Jasnej Góry. Parking jest w stanie pomieścić dziesiątki autokarów i setki pojazdów osobowych. W budynku funkcjonuje kawiarnia, sklep z pamiątkami i numizmatami oraz scena muzyczna z profesjonalnym nagłośnieniem i oświetleniem. Wszyscy zwiedzający przeżyją w tym miejscu niezapomniane chwile, a bliskość Sanktuarium pozwoli połączyć pielgrzymkę do Jasnogórskiej Pani z chwilą zadumy i refleksji nad Świętym Polakiem, przez którego Duch Święty zmienił oblicze tej ziemi.

Zbiory Muzeum

• Monety pielgrzymkowe i beatyfikacyjne
• Relikwie Jana Pawła II
• Piuski i mitry wszystkich biskupów częstochowskich oraz polskich kardynałów i biskupów z Watykanu
• Przedmioty codziennego użytku Jana Pawła II będące darem dla naszego Muzeum
• Całość kolekcji składa się z prawie jedenastu tysięcy eksponatów

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: