SuperBiz wiadomości Członek rządu PiS krytykuje ePUAP: Procedury są żmudne

Członek rządu PiS krytykuje ePUAP: Procedury są żmudne

21.05.2016, godz. 06:00
Biuro interesantów, dowody osobiste, urząd
foto: Super Express

Mam konto na ePUAP, choć nie było łatwo je założyć. Mam też nieaktualny dowód, bo procedura, by wyrobić go online, jest zbyt żmudna - przyznaje money.pl wiceminister cyfryzacji Witold Kołodziejski. Dodajmy, że w Polsce grozi za to 5 tys. zł kary.

W studio Wirtualnej Polski i money.pl minister ujawnił, że rząd do budowania e-administracji - poza bankami - chce zaprosić operatorów telekomunikacyjnych, a nawet Pocztę Polską.

Zobacz koniecznie: PiS szykuje kolejną podwyżkę rachunków za prąd

- Założenie jest świetne, tylko nie działa. Najpierw trzeba to udrożnić, uruchomić, uprościć i wtedy dalej będziemy to rozwijać - mówi o platformie ePUAP Witold Kołodziejski. Pytany, czy trzeba ją "zaorać", jak określiła to niedawno jego szefowa Anna Streżyńska, stwierdza, że takich planów nie ma.

- Trudno zaorać pole, w które zainwestowano 120 mln zł. Chcemy być może podzielić, wydzielić ePUAP. Pierwsza rzecz to oddzielić profil zaufany, czyli to, gdzie się logujemy, od reszty - mówi gość katowickiego studia WP i money.pl.

Dodawał, że chce, by osobno działający profil każdego Polaka służył do przyjmowania np. listów poleconych, pomagał w załatwianiu spraw urzędowych czy pozwalał na podpisywanie umów.

Zdaniem wiceministra do konta będą dodawane kolejne funkcjonalności - jak np. system do rozliczania PIT-ów. Stwierdził też, że sam sposób wyrabiania profilu zaufanego musi zostać uproszczony.

- Toczą się rozmowy z bankami. Z operatorami komórkowymi, bo oni również nasze dane posiadają. Oni jak najbardziej mogą nam zaproponować dostęp przez komórki. Różne drogi do jednego celu - tłumaczył wiceminister cyfryzacji.

 

Źródło: Money.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: