SuperBiz wiadomości Cztery miliony Polaków chce wyjechać do pracy za granicę

Cztery miliony Polaków chce wyjechać do pracy za granicę

11.05.2016, godz. 11:27
Praca sezonowa
foto: SHUTTERSTOCK

Aż cztery miliony dorosłych Polaków rozważa w tej chwili emigrację zarobkową. Zdecydowanych na wyjazd jest 1,5 mln osób – wynika z badania Work Service. Okazuje się, że liczba osób, które chcą wyjechać z Polski znowu wzrosła.

Z danych Work Service wynika, że 19,1 proc. aktywnych lub potencjalnych uczestników polskiego rynku pracy rozważa emigrację zarobkową. To 13 proc. dorosłej populacji – 4 mln osób (wzrost o 4 p.p. w porównaniu do jesieni, kiedy prowadzono poprzednie badania). Zdecydowanych na wyjazd za granicę jest 7,1 proc. badanych. To 1,5 mln osób (wzrost o 1,8 p.p.).

Najczęstrze przyczyny wskazywane przez osoby, które zastanawiają się nad emigracją to wyższe zarobki niż w Polsce (78,8 proc.), wyższy standard życia (58,8 proc.), możliwość podróżowania i zwiedzania świata (44 proc.).

Zobacz: Polacy na emigrację wybierają Niemcy

Osoby planujące w tej chwili wyjazd to przede wszystkicm osoby niepracujące Wyjazd za granicę rozważa 53 proc. z nich - 27 proc. to osoby bezrobotne, a 24 proc. - uczące się.

Twórcy raportu podkreślają, że to duża zmiana w porównaniu z poprzednim badaniem, kiedy o emigracji częściej myślały osoby zatrudnione na etat. Jednocześnie wśród rozważających emigrację zarobkową ponad połowę stanowią osoby bez dochodów własnych.

O wyjeździe  najczęściej myślą ludzie ze wsi i miast do 100 tys. mieszkańców. Co trzeci Polak rozważający pracę za granicą pochodzi ze wschodniej Polski. Jeśli chodzi o wiek badanych, najczęściej o emigracji zarobkowej myślą osoby młode do 35 roku życia (62 proc.). W grupie wiekowej 18-24 lata wyjazd rozważa co trzeci badany. O 11 p.p. spadła natomiast gotowość do emigracji starszych Polaków.

Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service S.A. tłumaczy, że najnowsze dane wskazują, że nastąpiła znacząca zmiana jeśli chodzi o sytuację zawodową osób, które mają plany emigracyjne. - Już nie pracownicy etatowi, a osoby niepracujące częściej myślą o życiu za granicą i w wyjeździe upatrują swoją szansę na znalezienie pracy. Niestety nadal 62 proc. osób młodych myśli o emigracji, a to oni stanowią kluczowe zaplecze dla polskiej gospodarki na najbliższe lata – mówi. - Nasze badanie odzwierciedla także sytuację gospodarczą w Polsce. Emigrację częściej rozważają osoby z regionów słabiej rozwiniętych i o wyższym poziomie bezrobocia – dodaje.

Czytaj również: W Polsce pracuje coraz więcej Ukraińców. W ubiegłym roku było ich milion

Polacy rozważający emigrację najczęściej wskazywali chęć wyjazdu do Niemiec (34 proc.), Wielkiej Brytanii (18 proc.) i Holandii (6 proc.). To druga edycja badania, w której nasz zachodni sąsiad wyprzedził Zjednoczone Królestwo. Z pierwszej trójki krajów emigracyjnych wypadła natomiast Norwegia. Wśród preferowanych kierunków wyjazdów nadal dominują kraje Unii Europejskiej (72 proc.).O 9 p.p wzrosła liczba osób, które nie są w stanie wskazać miejsca ewentualnej emigracji i wynosi aktualnie 14 proc.

Jako przeciwskazania do wyjazdu Polacy najczęściej wymieniają przywiązanie do rodziny i bliskich (powód ten wskazało aż 71 proc. badanych). Co ważne, 37 proc. Polaków nie chce opuszczać ojczyzny ze względu na atrakcyjną pracę w kraju.

Źródło: Work Service, oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: