SuperBiz wiadomości Czy agencje obniżą rating Polski?

Czy agencje obniżą rating Polski?

10.01.2017, godz. 13:12
W piątek agencja Moodys ogłosi rating Polski
foto: AP

Piątek 13 stycznia może być pechowy dla Polski. Tego dnia dwie duże agencje Moody's oraz Fitch mają opublikować ratingi dla naszego kraju. Czy obnizą naszą wiarygodność kredytową?

W piątek 13 stycznia dwie duże agencje ratingowe Moody's i Fitch mają opublikować swoje ratingi dla Polski. Niestety, mogą one być gorsze niż poprzednio. A powodów do gorszej oceny naszej wiarygodności kredytowej jest sporo.  - Głównym argumentem za obniżeniem ratingu może być uchwalony w ubiegłym roku powrót do niższego wieku emerytalnego oraz niekorzystny klimat inwestycyjny, związany ze zmianami regulacyjnymi. Przedstawiciele Moody’s na obie kwestie zwracali uwagę w sierpniu, we wrześniu i w listopadzie 2016 r. Analitycy Fitch byli znacznie bardziej powściągliwi w ostrzeżeniach, ale także dostrzegali nadmierny optymizm w rządowych założeniach do budżetu na 2017 roku – ocenia Roman Przasnyski Główny Analityk GERDA BROKER.

Zobacz: Kto zarabia na smogu

Oczekiwanie na agencyjne oceny w najbliższych dniach może wpływać na złotego i obligacje. - Prawdopodobieństwo obniżenia ratingu przez obie agencje równocześnie jest bardzo niewielkie, jednak istnieje pewne ryzyko, że zdecyduje się na to Moody’s, która w maju ubiegłego roku nadała mu perspektywę negatywną, a od tego czasu kilkukrotnie ostrzegała przed możliwością cięcia oceny – twierdzi analityk.

tagi: rating
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: