SuperBiz wiadomości Czy franczyzowe delikatesy znikną z rynku?

Czy franczyzowe delikatesy znikną z rynku?

08.02.2016, godz. 12:14
supermarket, sklep, zakupy
foto: EAST NEWS

Podatek, który miał uderzyć w  hipermarkety  dotknie też polskich przedsiębiorców prowadzących lokalne markety na zasadzie franczyzy. Franczyzobiorcy twierdzą, że przez nowy podatek detaliczny będą musieli zamknąć sklepy i pójść na bezrobocie.

Przed niektórymi sklepami „Lewiatan” pojawiły się billboardy z napisem: Nie jestem hipermarketem, a zapłacę ten sam podatek!”. Tak franczyzobiorcy Polskiej Sieci Handlowej Lewiatan zaprotestują przeciwko projektowi ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Kupcy alarmują, że nowy podatek najmocniej uderzy w polskich małych i średnich przedsiębiorców.

Zobacz: Polskie słodycze podbijają świat. eksport wzrósł o 10 proc.!

Rząd wprawdzie w określaniu stawek podatku wycofał się z niefortunnego kryterium powierzchniowego, ale zaproponowane zmiany są dalekie od tych, jakie postulowali przedstawiciele handlowej franczyzy. PiS chce, aby przychód osiągnięty w poniedziałek, wtorek, środę, czwartek i piątek opodatkowany był stawką 0,7 proc. do wartości 0,3 miliarda złotych i stawką 1,3 procent dla przychodu przekraczającego 0,3 miliarda złotych. Natomiast przychody osiągnięte w soboty i niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy mają być opodatkowane stawką 1,9 procent. Przedsiębiorcy prowadzący lokalne markety twierdzą, że to doprowadzi do upadku ich małych biznesów i rozpoczynają walkę o swoje interesy.

Protestujący przedsiębiorcy domagają się wyłączenia z ustawy zapisów o franczyzie, naliczania i pobierania podatku według NIP, zastosowania dla małych i średnich przedsiębiorstw stawki 0,3 proc., odstąpienia od naliczania podwyższonego podatku w sobotę oraz zastosowania możliwości odliczania zapłaconego podatku od podatku dochodowego.


Przeczytaj: Tak wygląda wniosek o 500 zł na dziecko. Zobacz! [WZÓR WNIOSKU]


Polska Izba Handlu rozpoczęła akcję wysyłania listów do premeir Beaty Szydło oraz parlamentarzystów z żądaniem zmiany ustawy i ochrony polskiego handlu. Na sklepach należących do sieci franczyzowych zawisną billboardy, a w mediach ukażą się nekrologi ogłaszające śmierć polskiego handlu tradycyjnego

Dziś Polska Izba Handlu zorganizowała konsultacje w sprawie ustawy. Na spotkanie zaprosiła  ministra finansów oraz przedstawicieli wszystkich ministerstw biorących udział w konsultacjach międzyresortowych.

Na 11 lutego franczyzobiorcy zapowiadają protest przed Sejmem w Warszawie.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: