SuperBiz wiadomości Czy hasło do Facebook’a będzie potrzebne, żeby wjechać do USA?

Czy hasło do Facebook’a będzie potrzebne, żeby wjechać do USA?

05.04.2017, godz. 18:44
Trumpowi opadło! Prezydenta USA popiera tylko 37 proc. Amerykanów
Trumpowi opadło! Prezydenta USA popiera tylko 37 proc. Amerykanów foto: AP

Kontrowersyjna polityka obecnego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donalda Trumpa sprawia, że od niektórych jego pomysłów włos jeży się na głowie. Jak podaje „Wall Street Journal", administracja prezydenta USA ma rozważać ostrzejszą kontrolę osób, które ubiegają się o wjazd do USA. Jednym z pomysłów ma być przekazywanie haseł do mediów społecznościowych, aby skontrolować, co i z kim pisze podróżujący jako użytkownik sieci.

Pomysły Donalda Trumpa nie zawsze spotykają się z zadowoleniem Amerykanów, nie mówiąc już o imigrantach. We wrześniu 2016 roku obiecywał zniesienie wiz dla Polaków w ciągu pierwszych dwóch tygodni swego urzędowania, a do tej pory nie poczyniono żadnych kroków w tej sprawie. Tymczasem jak wskazują źródła, czeka nas i wszystkich chcących wjechać do USA ostrzejsza kontrola, która może nawet wkraczać w sferę prywatności.

Sprawdź również: Trump oszukał Polaków ws. wiz. Obiecywał je znieść, a zaostrzył prawo


Nowy wariant sprawdzania wjeżdżających miałby m.in. polegać na przekazaniu haseł do mediów społecznościowych, co oznaczałoby brak prywatności czy udostępnianie urzędnikom telefonów komórkowych, aby mogli zapoznać się z listą kontaktów.

Zobacz także: Trump oszukał Polaków ws. wiz. Teraz UE wprowadzi je dla USA?


Kontrola miałaby obejmować ubiegających się o wizy, odwiedzających USA, a przede wszystkim uchodźców. W założeniu to wszyscy ci, którzy nie są objęci programem ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program), czyli obywatele 38 krajów, w tym Polski.
Oprócz sprawdzania znajomych na Facebook'u i w komórce, resort bezpieczeństwa według „WSJ" ma rozważać także przeprowadzanie tzw. testów ideologicznych, w którym miałyby znajdować się pytania o traktowanie kobiet, religię i życie ludzkie.
Podawanie swoich „nicków" do portali społecznościowych i haseł do kont póki co wydaje się być absurdalne. Nawet jeśli chcemy udać się w niezapomnianą podróż po Stanach.

 

Źródło: /tvn24.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: