SuperBiz wiadomości Czy ulgi dla rolników zaszkodzą 500 plus?

Czy ulgi dla rolników zaszkodzą 500 plus?

11.07.2016, godz. 13:27
Czy zwolnienie z podatku dochodowego dla rolników zaszkodzi 500+
Czy zwolnienie z podatku dochodowego dla rolników zaszkodzi 500+ foto: SHUTTERSTOCK

Czy pieniądze, które mają stanowić wsparcie dla rodzin, zostaną wydane na rolników? Ministerstwo Finansów jest zaniepokojone nowym pomysłem ministerstwa rolnictwa. Projekt MriRW znajduje się obecnie na etapie konsultacji społecznych.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało projekt ustawy, który zakłada nowe ulgi dla osób sprzedających produkty rolne. Ma on sprzyjać lepszemu wykorzystaniu środków z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2014 – 2020. Nowa wersja obowiązującej obecnie ustawy zakłada, że ci rolnicy, którzy osiągną roczne przychody powyżej 40 tys. zł, zostaną objęci niskim, 2-procentowym, zryczałtowanym podatkiem. Rolnicy o niższych dochodach byliby zwolnieni z płacenia podatku.

Przeczytaj również: Za pieniądze z 500 plus Polacy sprowadzają używane auta z zagranicy

MRiRW liczy na to, że ulga uczyni polskie rolnictwo bardziej konkurencyjnym wobec zagranicznego. Jego propozycję skrytykowało jednak Ministerstwo Finansów, które ostrzega, że nowe przepisy mogą uderzyć w rodziny pobierające świadczenie wychowawcze. Jak podkreśla resort, ulga dla rolników znacznie nadwyrężyłaby budżet państwa, a to miałoby negatywne przełożenie na realizację innych, rządowych programów, np. „Rodzina 500 plus". Nadal nie wiadomo, z czego będzie finansowany program po 2017 roku.

Jak utrzymuje MF, ulga dla rolników byłaby nie fair wobec innych podatników, których dochody kształtują się na podobnym poziomie. Jeżeli wejdzie ona w życie, to w opinii resortu ministerstwo rolnictwa powinno finansować tego typu zwolnienia z własnego budżetu.

Źródla: Puls Biznesu, biznes.onet.pl, polskieradio.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: