SuperBiz wiadomości Frankowicze mają obawy, czy wyliczenia KNF będą rzetelne

Frankowicze mają obawy, czy wyliczenia KNF będą rzetelne

15.03.2016, godz. 12:45
Frank szwajcarski
foto: EAST NEWS

Jest możliwe, że we wtorek Komisja Nadzoru Finansowego przedstawi swoją opinię na temat skutków finansowych prezydenckiego projektu "frankowego". Stowarzyszenie "Stop Bankowemu Bezprawiu" obawia się, że nie będą to rzetelne wyliczenia.

 

"Stop Bankowemu Bezprawiu", stowarzyszenie, które skupia "frankowiczów", jak mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej jego szef Maciej Pawlicki, spodziewa się, że już we wtorek KNF nie odpowie właściwie na pytania prezydenta, w wyniku czego Andrzej Duda nadal nie będzie miał wiarygodnych danych, ile gospodarka straciła na kredytach frankowych, a ile banki zyskały. KNF bowiem, zdaniem stowarzyszenia, zamiast twardych danych przedstawi ankietowe szacunki. Stowarzyszenie jest zdania, że ankiety rozsyłane przez KNF do banków nie pozwolą na uzyskanie rzetelnych odpowiedzi, a mogą wręcz doprowadzić do "wróżenia" strat banków, w wyniku wejścia prezydenckiego projektu w życie, na 50-90 proc. salda wszystkich kredytów.

W opinii stowarzyszenia, KNF "spróbuje zablokować rozwiązanie wielkiego systemowego zagrożenia i społecznego problemu" kredytów frankowych i w efekcie "nadal 90 proc. Polaków zarabiających mniej niż kilkanaście złotych na godzinę będzie dopłacało do miliardowych zysków banków i pensji prezesów, zarabiających nawet 36 tys. dziennie"- czytamy w portalu wnp.pl (Wirtualny Nowy Przemysł).

Zobacz także: Kowalczyk: Nie możemy tolerować stawki 5 złotych za godzinę pracy

Osoby mające kredyty we frankach przypomnieli, że prezydent zadał KNF m.in. pytania: 1. O wyniki banków na kredytach indeksowanych/denominowanych do waluty obcej w rozbiciu na wynik i prowizję z odsetek; 2. O to, jak zmieni się indeks zadłużenia w bankach, gdy kredyty indeksowane/denominowane zostaną uznane za kredyty w złotych według kursu z dnia zaciągnięcia 3. O to, jakie były depozyty banków, które udzielały kredytów indeksowanych/denominowanych w walutach obcych.

źródło: portal wnp.pl (Wirtualny Nowy Przemysł)

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: