SuperBiz wiadomości Czym jest kredyt refinansowy?

Czym jest kredyt refinansowy?

16.11.2009, godz. 00:30
Bank
foto: Brak agencji
Mówi Marcin Wróblewski, naczelnik wydziału departamentu sprzedaży detalicznej PKO TFI

Najprościej rzecz ujmując, refinansowanie kredytu polega na zamianie posiadanego kredytu na nowy, który jest udzielany zazwyczaj na korzystniejszych warunkach. Z kredytu refinansowego korzystają najczęściej osoby, które chcą płacić raty niższe niż dotychczas.

Jak wygląda to od strony technicznej? Bank, do którego zdecydowaliśmy się przenieść zadłużenie, spłaca nasz dotychczasowy kredyt w całości - w zamian my kontynuujemy spłatę zadłużenia w tym właśnie banku na nowych warunkach. Zastanawiając się nad refinansowaniem kredytu, należy zwrócić uwagę nie tylko na niższe oprocentowanie. Ważnym argumentem mogą być także: opłaty okołokredytowe (np. opłaty za aneks) oraz wydłużenie okresu kredytowania i przewalutowanie, czyli zmiana waluty, w której spłacamy kredyt.

Refinansowanie kredytu będzie dla nas opłacalne, jeśli finalnie koszty jego obsługi będą niższe niż ponoszone w poprzednim banku. Dlatego dokładnie analizujmy oferty, pamiętając o takich elementach, jak prowizja za przyznanie nowego kredytu i ewentualna prowizja pobierana przez dotychczasowy bank za wcześniejszą spłatę zobowiązania. Jeśli refinansowanie dotyczy kredytu mieszkaniowego, musimy uwzględnić też opłatę za zmianę wpisu hipoteki w księdze hipotecznej. Bardzo ważny jest też tzw. spread walutowy - różnica między kursem spłaty w obecnym banku i kursem kupna waluty w nowym banku. Różnica ta powiększy nasze zadłużenie.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: