Niepełnosprawni

i

Autor: Artur Hojny IWONA HARWICH Z SYNEM KUBĄ

„Danina solidarnościowa” - zapłacą wszyscy Polacy, nie tylko najbogatsi

2018-05-16 16:59

Jeszcze we wtorek szefowa resortu finansów, Teresa Czerwińska, zapewniała, że na „daninę solidarnościową" zwaną też „daniną społeczną", która ma wesprzeć osoby niepełnosprawne, złożą się najbogatsi Polacy. Jak się okazuje, w planach jest jednak obciążenie kosztami, de facto, wszystkich Polaków, niezależnie od zasobności ich portfela.

Według informacji Ministerstwa Finansów, głównym źródłem „daniny solidarnościowej" miało być 25 tys. najzamożniejszych Polaków, czyli tych, którzy zarabiają prawie 90 tys. złotych miesięcznie.

ZOBACZ TEŻ: Wzrasta renta socjalna. Główny postulat niepełnosprawnych nadal niespełniony

Jednak „Rzeczpospolita" twierdzi, że zgodnie z informacjami, jakie posiada od Ministerstwa Finansów, nowy podatek solidarnościowy ma być finansowany z wielu źródeł, takich jak dochody z pracy, działalności gospodarczej i z dochodów kapitałowych. Wśród potencjalnych fundatorów „daniny" byliby nawet emeryci i renciści, przede wszystkim jednak składki fundowałyby pensje ok.12 milionów pracowników, które zasilają Fundusz Pracy.

- Pieniądze zgromadzone w Funduszu Pracy mają służyć aktywizacji osób biernych zawodowo. Fundusz zasilany jest składkami płaconymi od wszystkich wypłacanych wynagrodzeń. Nieprawdą jest więc stwierdzenie, że pomoc dla niepełnosprawnych sfinansują jedynie osoby najbogatsze – twierdzi w komentarzu Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.

ZOBACZ TEŻ: Kto dostanie 300 zł na wyprawkę szkolną? Wyjaśnia minister edukacji [WIDEO]

Wprowadzanie podatku solidarnościowego ma być odpowiedzią na wołanie o pomoc niepełnosprawnych i ich rodziców, którzy od niemal miesiąca protestują w Sejmie. Domagają się dodatku rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia, który nie będzie wliczany do dochodu osoby niepełnosprawnej oraz chcą także zrównania renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze