SuperBiz wiadomości Darmowe bilety na przejazdy w UE. Młodzież może zaoszczędzić nawet 530 euro

Darmowe bilety na przejazdy w UE. Młodzież może zaoszczędzić nawet 530 euro

28.03.2017, godz. 16:51
W tych miastach nie wjedziesz do centrum samochodem
Praga. foto: SHUTTERSTOCK

Dzięki Komisji Europejskiej 5 - 7 tys. nastolatków będzie mogło udać się w darmową podróż za granicę. Komisja Europejska przeznaczyła aż 2,5 mln euro na dofinansowanie biletów. Wcześniej Unia Europejska postulowała, aby każdy osiemnastolatek z UE dostał na urodziny bezpłatny bilet na przejazd koleją Interrail, którą można pojechać do 30 europejskich państw.

Komisja Europejska przeznaczy 2,5 mln euro na przejazdy dla młodzieży w wieku 16 – 19 lat. Dofinansowanie skierowane jest do młodzieży, która pragnie podjąć wyjechać za granicą w ramach wymiany szkolnej i studenckiej Erasmus+. Dopłatę do biletu będzie można uzyskać w ramach inicjatywy „Move2Learn, Learn2Move" („Podróżuj, aby się uczyć, ucz się, aby podróżować"). KE pokryje koszty zakupu biletu do dowolnego kraju z Unii Europejskiej.

Zobacz także: W tych miastach nie wjedziesz do centrum samochodem [GALERIA]

Uczniowie od 16. roku życia, których klasy w roku szkolnym 2016 – 2017 należały do sieci eTwinning, mogą wygrać bezpłatne bilety w ramach konkursu. Podróż musi odbyć się w okresie od sierpnia 2017 r. do grudnia 2018 r. w dowolnie wybranym przez laureata terminie. Wyjazdy laureatów mogą mieć charakter indywidualny lub przybrać formę wycieczki szkolnej.

Wysokość dofinansowania jest uzależniona od miejsca zamieszkania nastolatka i musi zmieścić się w przedziale 350 – 530 euro. Bilety otrzymają uczniowie, którzy przygotują najlepsze projekty konkursowe. W każdym kraju wspólnoty zostanie wyłoniona pula zwycięzców.

Przeczytaj również: Wzdłuż Wybrzeża Bałtyckiego. Niedroga wyprawa z widokiem na morze [GALERIA]

Z pierwszej puli pieniędzy zostanie sfinansowanych 5 tys. biletów. Jeżeli środki na „Move2Learn, Learn2Move" nie wyczerpią się, KE pokryje koszty dodatkowych 2 tys. biletów. Preferowane będą ekologiczne środki lokomocji, np. kolej. Inicjatywa została podjęta z okazji 30-lecia programu Erasmus+.

Oprac. na podst. polskieradio.pl, ec.europa.eu, interrail.eu

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: