SuperBiz wiadomości Darmowe leki dla seniorów od 1 września. Z receptą tylko od niektórych lekarzy

Darmowe leki dla seniorów od 1 września. Z receptą tylko od niektórych lekarzy

28.02.2016, godz. 06:30
Apteka, leki
foto: FOTO SE

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł ogłosił, że od 1 września tego roku, osoby po 75 roku życia będą miały dostęp do darmowych leków. Jakich dokładnie? Lista będzie znana dopiero pod koniec sierpnia. Receptę z literą "S" uprawniającą do wydania leku za darmo, wystawią jednak tylko lekarze rodzinni - informuje rmf24.pl.

- Rzeczywiście w tym roku będzie on finansowany tylko w części roku, ale tak po prostu miało być, nie da się zrobić ustawy w ciągu półtora miesiąca, to nigdy w życiu nie byłoby możliwe - powiedział szef resortu zdrowia. Radziwiłł dodał też, że tart programu darmowych leków wcale nie jest opóźniony i nigdy nie było zapowiedzi, że ruszy wcześniej.

Zobacz koniecznie: 100 dni rządu Beaty Szydło. Tylko dwie obietnice spełnione [BILANS]

Przypomnijmy jednak, że Beata Szydło w czasie kampanii wyborczej i w sejmowym expose obiecywała wszystkie leki za darmo dla osób powyżej 75 roku życia w ciągu pierwszych 100 dni rządów PiS.

Teraz wiadomo, że na listę trafi tylko część lekarstw i to jedynie te najtańsze związane z leczeniem chorób wieku podeszłego. Projekt został już przyjęty przez rząd i teraz czeka na rozpatrzenie przez Sejm. Oprócz niektórych leków darmowe będą również środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne, które będą wymienione w wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia. W budżecie na darmowe leki nie znajdzie się suma 0,5 mld zł (jak początkowo planowano), a jedynie 125 mln zł.


Źródło: RMF FM

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: